Burhanettin Tiyatrosu

Burhanettin Tiyatrosu Oyuncu Burhaneddin Tepsi’nin ikinci Meşrutiyetten sonra kurduğu tiyatro topluluğu. 1908 Eylülünde Recaizade Ekrem, müze müdürü Hamdi Bey, Ahmed Hikmet, Halit Ziya, Hüseyin Kâmi ve Fahrettin beylerle birlikte «Millî tiyatro»’yu kuran sanatçı, bu topluluk dağılınca 1909 yılının haziran ayında kendi adı ile bir tiyatro kurdu.

1910 Ramazanında Reşat Rıdvan ile işbirliği yaptı. Bu iki sanatçı aralarındaki yarışmadan zarar gördükleri için topluluklarını birleştirmişlerdi. Bir süre bu topluluğun yönetmenliğini (rejisörlüğünü) Reşat Rıdvan üstüne aldı. İki sanatçının birlikte çalışması, bazı aralarla, 1914 yılına kadar sürdü.

1911 Yılında topluluğa kısa bir süre için Ahmed Fehim de girdi ve Arsen Lupen adlı bir oyunu oynandı. Schiller’in Haydutlar’ı, Hüseyin Rahmi’nin romanından sahne için yazılan Mürebbiye gibi oyunlar Ahmed Fehim ile birlikte verilen temsiller arasındadır. Bir ara Muhsin Ertuğrul ile Rosa Felekyan da bu topluluğa katıldılar. Burhaneddin, mütarekede işgal altındaki İstanbul’da da temsiller verdi.

1920 Yılında, yanına bazı yeni sanatçıları alan sanatçı, Tepebaşı Tiyatrosu’nu kiraladı. 1922 Yılından sonra, Mısır’a gitti. Orada birkaç yıl çalıştı ve Fransa’ya geçti.

1940 Yılında, eşi Seniye Tepsi ile birlikte İstanbul’a döndü, «Burhaneddin Tiyatrosu»nu yeniden kurarak çalışmaya başladı. Fakat üslûbu bir hayli eskimiş olduğu için bu dönemde tutunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir