Büyük St Bernard Geçidi

Büyük St Bernard Geçidi [Roma çağında M ons Jovis], Pennine Alplerinde geçit, İsviçre (Valais) ile İtalya (Aosta vadisi) arasında, otomobil yolunun geçtiği yerde; 2 473 m. Boğaz yakınında X. yy .da Jüpiter Permin tapınağının bulunduğu yer dolaylarında Menthon’lu Aziz Bernard’ın kurduğu manastır ve misafirhane yükselir. Eskiçağdan beri kullanılan geçitten birçok ordu (bu arada 1800’de Bonapart’ın ordusu) geçmiştir.

Alpler aşın tünellerin açılmasından beri geçit kışın kullanılmaz. Yazın ise tersine, otomobil yolcuları buradan geçer; bu yüzden misafirhane yakınında, gerek İtalyan, gerek İsviçre topraklarında oteller yapılmıştır.

Büyük Saint-Bernard karayolu tüneli Matigny (Fransa, Valais kantonu) ile Aosta vadisini birleştirerek İtalya ve İsviçre arasında bağlantıyı kolaylaştırmıştır

. Geçitin biraz doğusundan geçer; uzunluğu 5 826 m’dir; 1 915 m yükseltide Bourg-Saint-Pierre’in yukarısında, İsviçre yamacındaki Entremont vadisinde Cantine-d’en-Haut yakınında başlar ve İtalyan yamacında, Büyük Saint-Bernard vadisinde,. Saint-Rhemy.nin yukarısında 1 875 m yükseltide son bulur.

Küçük St Bernard Geçidi

Alp dağlarında geçit. İsere’in bir kolu ile Dorea Baltea’nın bir kolu arasında; 2 188 m. Yazın açık olan bir otomobil yolu boğazdan geçer ve Tarentaise (Fransa) ile Aosta vadisini (İtalya) birbirine bağlar; Annibal’in İtalya’ya inerken (M.ö. 218) bu boğazdan geçtiği sanılır.

X. yy.da Menthon’lu Aziz Bernard (Saint-Bernard) tarafıhdan’kurulan düşkünler evi boğazın biraz aşağısında, Fransız yamacındadır.

Boğazın en yüksek noktasında, Eskiçağdan kalma bir s ütünün üzerinde Aziz Bernard’ın bir heykeli vardir. 1947’de sınır Fransa lehine değiştirBilimselştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir