Çalıkuşu,Özellikleri | Ansiklopedik Bilgi |

Çalıkuşu nedir kısaca,Çalıkuşu Türkiye’de de bulunan iki türden biri olan bayağı çalıkuşu (Regulus regulus) bir Avrasya kuşudur.

Çalıkuşu Özellikleri

Türkiye’de başta Karadeniz yöresi olmak üzere kıyı bölgelerindeki iğne yapraklı ormanlarda yaşayan bu kuşun gövdesinin üst bölümleri yeşilimsi, alt bölümleri ise beyaza yakın bir renktedir.

Başının tepesinde çevresi ince siyah şeritle çevrili san bir leke bulunur. Erkekte san lekenin üzerinde kırmızı bir çizgi

vardır. Bayağı çalıkuşu çam ve ladin gibi sürekli yeşil kalan ağaçların bulunduğu ormanlık yerlerde yaşar. “Ziit ziit” sesi çıkararak tiz bir şakımayla öter.

Bütün çalı kuşları gibi bayağı çalıkuşu da yuvasını örümcek ağlarıyla birbirine bağladığı yosunlardan yapıp bir ağaç dalına asar. Yuvanın içini de tüylerle döşer.

Dişi genellikle nisanda yuvaya, soluk renkli ve kahverengi benekli 5-10 yumurta bırakır; mayıs ya da haziranda bir kez daha yumurtlar.

Türkiye’de kıyı bölgelerindeki ormanlarda bulunan sürmeli çalıkuşu (Regulus ignicapiU lus) Avrupa’da ve Batı Asya’da yaşar.

Bayağı çalı kuşuna çok benzemekle birlikte gözlerinir hizasında uzanan sürme gibi ince ve kara çizgiyle ondan ayırt edilir. Sürmeli çalıkuşu Türkiye’nin en küçük ve en güzel kuşları arasındadır.

Çalı kuşlarının Kuzey Amerika’da yaşayan iki türü üremek için Alaska’ya göçer, kışı ise güneydeki Guatemala’da geçirirler.

Altın tepeli çalıkuşu (Regulus satrapa) bayağı çalı ku şuna çok benzer; bu yüzden bazı Uzmanlarca bu iki kuş aynı türden kabul edilir.

Yakut tepeli çalıkuşu (Regulus calendula) ise öteki türlerden biraz daha iricedir. Bu türün erkeğinin başında küçük ve parlak kırmızı bir benek

bulunur. Bu beneğin üstü genellikle öteki tüylerle örtülüdür.

Çalıkuşları çiftleşme dönemi dışında, çoğunlukla baştankara ve tırmaşıkkuşlarıyla karışarak gruplar oluştururlar.

Örümcek, yap rakbiti, sinek ve başka böceklerin yanı sıra böceklerin yumurta ve larvalarını da yerler.

Av peşinde daldan dala uçarken kolibriler gibi havada asılı kalabilir ya da bir dala tutunup yarasalar gibi baş aşağı sarkabilirler.

Bir cevap yazın