Campus Martius

Campus Martius Meydanı,Roma’da meydan. Başlangıçta askeri eğitim için kullanılan Campus Martius cumhuriyet devrinden itibaren önemli rol oynamaya başladı; din veya yasaların şehirde kutlanmasını yasakladığı tören ve toplantılar burada yapılıyordu.

Meydan Sezar’dan itibaren, özellikle de Augustus ve Tiberius zamanında siyasi Önemini kaybetti; sanat eserleri ve anıtlar bakımından olağanüstü bir gelişme gösterdi; imparatorluk şehircilik çalışmalarının en güzel örneklerini bu meydanda verdi.

Augustus, Agrippa’nın yardımıyle burada Pantheon’u, Ara Pacis’i, birçok kemeraltını, Marceilus tiyatrosunu, Agrippa hamamını ve kendi türbesini yaptırdı.

Augustus’dan sonra gelen imparatorlar da meydanda yeni yapılar kurdurdular; Tiberius, Claudius, Neron, Hadrianus. Valentinianus II. Theodosius I. Arcadius, Honorius ve Theodosius II birçok zafer anıtı diktirdiler; Neron hamamlar kurdurdu; Domitianus bir odeon.

Marcus Aurelius iki sütun. Aurelianus güneş tapınağını, Constantinus bir kemeraltı v.b. yaptırdılar. IV. yy.ın ortalarına doğru Campus Martius, yapılarının çokluğu ve güzelliğiyle imparatorluk Roma’sının başlıca anıtsal bütünlerinden birini meydana getiriyordu.

Parklar ve kemeraltları, lüks eşya ticareti yapılan dükkanlar ve eğlence yerleri sayesinde Campus Martius. aynı zamanda da hoşça vakit geçirilen bir yer oldu.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir