Canım Hoca Mehmed Paşa Kimdir,Hayatı

Canım Hoca Mehmed Paşa (1640 – öl. 1737) Türk  kaptan-ı derya.

Cezayiri Garp ocağından korsanlıkla yetişti ve bir çatışmada Venediklilere esir düşerek yedi yıl kürek mahkûmluğu yaptı.

Daha sonra türk donanmasında görev aldı ve kalyon kocalığı, «kabudanlık» gibi görevlerde bulundu.

Beylerbeyi payesiyle kaptanıderya oldu (23 aralık 1714). Şehit Ali Paşanın Mora seferi sırasında, Venediklilerden İstendil (Tinos) adasını aldı.

Canım Hoca Mehmed Paşa Anapolis, Mudon ve Korone ile Navarin kalelerinin alınmasında denizden yaptığı kuşatmayla kara odusuna geniş ölçüde yardımda bulundu.

Bu seferden dönüşte İğne (Niyo), Çuha (Serigo) ve Menekşe (Monevasya) adalarını aldı.

Ayrıca Girit’te Venediklilerin elinde kalan Suda, isperlonga (Spinalonga) ve Granbusa gibi en son kaleleri de alarak bu adayı tamamen türk hâkimiyetine geçirdi (14 eylül 1715). Seferin ikinci yılında Korfu adasını kuşattı (nisan 1716).

Fakat sadrazam Ali Paşanın, Petervaradin’de şehit düşmesi üzerine Korfu kuşatmasını kaldırmak zorunda kaldı.

Bu yüzden azledildi ve Yedikule’ye hapsolundu (14 şubat 1717). Daha az sonra, Korone ve buradan Hanya (1725) muhafızlığına gönderildi.

Patrona Halil isyanından sonra, ikinci defa kaptanıderya oldu (25 ekim 1730).

Canım Hoca Mehmed Paşa Bu görevi sırasında, zorbaların ortadan kaldırılması için yapılan çalışmalarda yararlı oldu; fakat Tersanei Amire işlerinde serbest hareket etmesi, Mahmud I’in hoşuna gitmediği için azledildi ve önce Resmo sancağına (18 mayıs 1731), daha sonra Eğriboz sancağı muhafızlığına gönderildi.

Donanmanın yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duyulduğu için, üçüncü defa kaptanıderyalığa getirildi (7 mayıs 1733).

Düzenlediği donanma ile önce Akdeniz’e bir sefer yaptı; daha sonra Rusya savaşı dolayısıyla Karadeniz’e çıktı (16 haziran 1736).

Tuna nehri ağzındaki «ince donanma»yı takviye etti; Kırım’a asker çıkararak, kara kuvvetlerine yardımda bulundu.

Ancak kış mevsimini Kırım’da geçirmesi emredildiğı halde, bu emre uymayarak İstanbul’a dönmesi üzerine, tekrar kaptanıderyalıktan azledilerek (14 kasım 1736) Kütahya’da oturmaya memur edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir