Çankaya Köşkü,Mimarisi | Ansiklopedik Bilgi |

Çankaya köşkü hakkında bilgi,Çankaya Köşkü Mustafa Kemal Paşa Ankara’ya ilk gelişinde (27 aralık 1919) önce Ziraat okulunda (bugün Meteoroloji Genel müdürlüğü) ve Ankara istasyonundaki bir dairede kaldı; ertesi yıl; Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk cemiyeti Ankara başkanı Hoca Rıfat Börekçi, bugünkü Cumhurbaşkanlığı ikametgâhının yanında bulunan eski Ankara bağ evleri tarzındaki binayı, Bulgurzade Mehmed ve Rıfat Beylerden Ankara halkı adına satın alarak Atatürk’e hediye etti (1921).

Atatürk 1932 yılına kadar burada oturdu.

Sonradan Orduya devredilen ve «ordu köşkü» adı verilen bina, mimar Mehmet Vedat Bey tarafından bazı eklentilerle genişletildi.

Bir kabul salonu, yemek odaları, dinlenme yerleri, çalışma odaları ve kitaplık gibi bölümler ayrıldı (1923).

Sonradan müze haline getirilen köşkte 1923’ten 1932 yılına kadar, Atatürk’ün kullandığı çalışma ve bilardo masası, elbise dolapları, karyola ve kitaplarla ev eşyasından başka, yabancı ve dost devletler tarafından verilmiş hediyeler sergilenmiştir.

Çankaya Köşkü Mimarisi

Çankaya’daki ikinci köşk 1932’de yapılan Türkiye Cumhurbaşkanlığı köşküdür.

Geniş ve bakımlı bahçeleri, memur daireleri ve lojmanları İle bir site halinde olan yeni bina.

Çankaya tepesinde, 438 620 m2’lik bir arazinin şehre bakan yüzünde, viyanalı mimar Clemens Holzmeister tarafından inşa edildi.

Eski köşkün alt kısmındadır, direklerle süslü bir havuzu olan geniş bir dinlenme salonu, bilardo ve çalışma salonları ile bütün Ankara’yı gören bir terası vardır.

İki katlıdır. Devlet başkanlarımn ikametine tahsis edilmiştir.

Birinci katı resmi daire, ikinci katı ikametgâh olarak kullanılır.

Bir cevap yazın