Capet Hanedanı

Capet Hanedanı 987-1328 yılları arasında Fransa’da hüküm süren kral hanedan; Ren bölgesinden gelen Neustrie Robert tarafından kuruldu; Robert, Dazlak Charles zamanında Normanlara karşı savaşlarda kendini gösterdi.

Oğullarından ikisi, Eudes (888-898) ve Robert 1(922 923) ile Robert I’in damadı ve Bourgogne dükalığı kurucusunun oğlu Raoul (923-936) Fransa kralı oldular.

Robert I’in oğlu Franklar dükü Hugues, Fransa kralı olmadı ama Karolenjlerden Louis IV ve Lothar zamanında krallığın fiili yöneticisiydi. Oğlu Hugues Capet, son Karolenj hükümdarı Louis V ölünce Fransa kralı oldu.

Capetler 987’de Paris bölgesinde küçük bir bölgeye hakimdiler; XI. yy. sonunda ve XII. yy. başında derebeyleriyle çarpışarak bölgede barışı sağladılar. Sonra krallığın büyük yurtluklarının çoğunu ilhak ettiler.

Bu ilhakların bazısı evlenmeler veya çeşitli sözleşmeler yoluyla (Artois, Vermandois, Valois, Champagne, Lyon), bazısı veraset yoluyla (Toulouse), bazıları da fetih (Normandiya, Maine, Anjou, Touraine, Poitou, Auvergne, Languedoc’un akdeniz kıyıları) ve satın alma yoluyla (Macon kontluğu) gerçekleştirildi.

1328’de krallık toprakları dışında yalnız Flandre, Bretagne, Akitanya ve Bourgogne kalmıştı.

 

Bir cevap yazın