Caracalla Kimdir?

Caracalla Kimdir,(Marcus Aurelius Antonius BASSiANUS’un takma adı) [Lyon 188-Carrhae, Harran 217], roma imparatoru (211-217).

Caracalla Hayatı

Septimius Severius ile Julia Domna’nın oğlu. Septimius Severius tarafndan erkek kardeşi Geta ile birlikte Augustus unvanını aldıktan sonra, Geta’yı öldürmekte gecikmedi. O da Caligula gibi kan dökücü bir çılgındı.

Aralarında hukukçu Papinianus da bulunmak üzere 20 000’den fazla kimseyi Geta’nın ölümüne esef ettikleri için öldürttü. Taşra illeri halkının vergi vermekten bunalmış duruma düğmesi üzerine bir para reformu zorunlu oldu faureus’un ağırlığının azaltılması ve antoninianus adıyla yeni bir para basılması). Yalnız askerlere ilgi gösterdi.

Barbarlara karşı savaşta, yeniden legio’lardan daha etkili olan phalanx’ları kurdu.

Başarılı çıkışlarla kuzey sınırlarını sağlamlaştırdı (213). 216’da Parth’ları yendi. 217’de bir asker tarafından öldürüldü.

Roma’da birçok anıtın yanı sıra pek gösterişli hamamlar da yaptırmıştır. Çok dindardı. Eski roma törenlerini ihya etti. Serapis ve Mitra gibi yabancı tanrılara çok saygı gösterdi.

Tertillianus, Hıristİyanlar tarafından büyütülmüş olduğunu söyler. Kesin olan Hıristiyanlara zulüm yapmadığıdır. Onlara karşı yalnız, Afrika’da prokonsül Scapula Tertullus kötü ve kıyıcı davrandı (211-213). Roma yurttaşlık haklarının genişletilmesi kararı onun yönetiminde alındı (212).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir