Carey Estes Kefauver

Carey Estes Kefauver (1903-1963)  1926’da Tennessee barosuna girdi; 1939’da A.B.D. Temsilciler meclisine seçildi. Beş dönem arka arkaya New Deal ve Fair Deal siyasetini destekledi. Kendi eyaletindeki siyasî ortamın muhalefetine rağmen 1948’de Se-nato’ya seçildi. Daha sonra 1954 ve 1960’ta yeniden senatoya girdi.

1950-1951’de Senato Soruşturma kurulu başkanlığına getirildi. Bu görevdeyken birçok sabıkalının sorgusunu yaptı. Bu sorguya çekilenlerin kimlikleri ve siyasi kişilikleri televizyonda açıklandı; bu açıklama heyecan yarattı; Kefauver böylece büyük üne ulaştı. 1952’de Demokratların başkan adayı olan Kefauver, üçüncü turda Adlai E. Stevenson’a karşı kaybetti. Daha sonraki başkanlık adayı seçimlerine girdi, fakat Stevenson lehine adaylıktan çekildi.

Carey Estes KefauverMassachusetts senatörü John F. Kennedy ile Demokrat partiden başkan yardımcısı adayı oldu. Fakat genel seçimde Kennedy ve Kefauver açık oy farkıyla Dwight D. Eisenhower’e karşı seçimi kaybettiler.

Kefauver, Senato antitröst ve tekel alt komitesinin başkanlığını yaptığı sırada özellikle 1959’da profesyonel beyzbol, futbol ve ilâç endüstrisinin karları üstüne soruşturmalarıyla kamuoyunun ilgisini çekmeye devam etti.

Eserleri: Jack Leyin ile birlikte yazdığı Twentieth Century Congress (Yirminci Yüzyıl Kongresi) [1947] ve Crime in America (Amerika’da Suç) [1951].

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir