Cezmi – Namık Kemal

Cezmi – Namık Kemal,Namık Kemal’in 11 fasıl 41 kısımlık tarihî romanı (1880). Yazarın tasarladığı ve Cezmi’nin asıl kahraman olacağı ikinci cilt yazılamamıştır.

Cezmi – Namık Kemal Kısa Özeti

Roman XVI. yy.ın genel tasviri ile başlar. Osmanlı imparatorluğunun durumunu, Kırım ve iran saraylarını tanıtır, ikinci fasılda Cezmi’ye geçer.

Osmanlı-iran savaşlarındaki çeşitli yiğitlikleri anlatılan Cezmi, Kırım hanı Âdil Giray ile dost olur. Esir düşen Adil Gi~ray’a şah kızı Perihan ile şahın karısı Şehriyar aşık olurlar; Âdil Giray da Perihan’ı sever.

Kılık değiştirerek İran sarayına giren Cezmi, çeşitli entrikalardan sonra öldürülen Âdil Giray ile Perihan’ı yanyana gömer, yurduna döner. Kişilerin iyilik ve kötülük karşıtlıklarında tanıtıldığı bu romantik eser, teknikçe zayıf, üslûpça tutarsızdır.

1603 Ayaklanmasına (Zorba isyanı) katılan sipahi kâtibi Cezmi’nin asıl serüveni, yazılmasından vazgeçilmiş olan ikinci cilde kalmıştır. Üç devletin saray hayatı ile savaşlarını konu edinen eser, zaman unsurunu dikkate almaz; portreler olaylar dışında parça parça tanıtılır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir