Channel Adaları

Channel Adaları Manş denizinde Britanya takımadası. Cotentin kıyıları batısında; 135 000 nüf. Takımada başlıca iki adayı kapsar: Güneydoğuda Jersey ve Kuzeybatıda Guamesey. Yedi adacığı vardır; başlıcaları: Sercq (Sark) ve Aurigny (Alderney).

Takımada başlıca iki idare bölgesine ayrılır: Jersey ve Guernesey; küçük adalar bunlara bağlıdır. Krallığın otoritesi her idare bölgesinde bir askerî vali ve eyaletlerin seçtiği meclise başkanlık eden bir baş yargıçla temsil edilir.

Adli sistem hâlâ XIII. yy.dan kalma Normandıya «büyük îöre»sine dayanır; resmi dil Fransızca’dır; aslında normand ağzı ancak köylerde konuşulur ve adlî yazışmalarda bugün genellikle İngilizce kullanılır.

Ilık ve yağışlı iklimden yararlanan adalarda başlıca gelir kaynağı hayvancılıktır ve Jersey’de ünlü bir sığır cinsi yaratılmıştır. Ama adalar çiçek yetiştirme ve sebze tarımından (özellikle patates ve domates) çok Önemli gelir sağlar.

Bunlar ihracatın başlıca ürünleridir. Ayrıca turizm de son yıllarda oldukça gelişmiştir; turistlerin büyük kısmını, sıcak ve güneşli adaların kendilerine güneyi temsil ettiği britanyalılar meydana getirir.

Yaz mevsiminde yoğun hava yolu seferleri deniz yollarını destekler ve Jersey ile Guernesey’i Londra ile Britanya’nın başlıca şehirlerine bağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir