Cidde – Suudi Arabistan | Ansiklopedik Bilgi |

Cidde – Suudi Arabistan  Suudî Arabistan’da (Hicaz) liman şehri. Kızıldeniz kıyısında;5 500 000 nüf. Cidde canlılığını kutsal Mekke ve Medine şehirlerini ziyarete gelen müslüman hacılara borçludur.

Hintliler ve Zencilerle, az sayıda avrupalı ve amerikalıdan meydana gelir. Cidde yabancı diplomatik misyonların merkezidir. Petrol rafinerisi.

Cidde Tarihi

Halife Osman zamanında Mekke’nin limanı haline getirildi. XI. yy.da bir sur ile çevrildi. Limanın gümrük ve hac aidatıyla ilgilenen Mısır Memlûkleri 1452’den sonra da bu işi bütünüyle kendi kontrolleri altına aldılar. Kansu Gavri zamanında gönderilen vali, Bedevilere karşı şehri korumak için yeni bir sur yaptırdı (1511) ve Portekizlilere karşı bir deniz üssü haline getirdi.

Cidde 1517’de osmanlı idaresine girdi, önce sancak merkezi, daha sonra da Habeş eyaletine merkez oldu. 1803’te Vehhabilerin eline geçti. Bir süre Mısır valisi Mehmed Ali Paşa’nın hakimiyetinde kaldı.

1840’ta yeniden osmaniı idaresine girdi. Birinci Dünya savaşından sonra Hicaz kralı Hüseyin’e, 17 aralık I925’te de İbnisuud’a terk edildi.

 

Bir cevap yazın