Çilek Çeşitleri ve Özellikleri

Çilek Çeşitleri ve Özellikleri  Birçok türü ve fazlasıyla çeşidi bulunan çilek, genellikle çok kollu ve üç yapraklı çok yıllık bir bitki’dir. Birçok kapçıktan meydana gelen meyveleri, «çilek» adı verilen etli çiçekliğin üzerindedir.

Orman Çileği  (Fragaria resca)

Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde orman ve çalılıklarda. çayırlarda, nemli yerlerde yabani olarak yetişir. Meyvesi küçük, fakat tadı ve kokusu çok hoştur. Yurdumuzda ormanlarda. çayırlarda, genellikle Karadeniz kıyı ormanlarında yetişir.

Frenk Çileği (F. elatior) 

Avrupa’da yetişir; çoğunlukla iki evciklidir; bu yüzden meyve almak için erkek bitkileri dişi bitkilerin yanında yetiştirmek gerekir. Orman çileğine göre daha büyük meyveli olan bu çilek, iri meyveli çileklerin yetiştirilmesine başlanmadan önce, çok ekilirdi. Bugün yalnız koleksiyonlarda rastlanır.

Yıldız Çileği (F. viridis veya F, collina) 

Yıldız çileği’nin anayurdu Avrupa’dır; yabani olarak bulunur. XVIII. yy. başında Avrupa’ya getirilen Amerika çileklerinden (Virjinya çileği [F. virginiana] Sili çileği [F. chilensis]) melezleme yoluyla iri meyveli çeşitler elde edildi. Yurdumuzda çilek yetiştirilmesi önemli bir yer tutar.

Ormanlarımızda yabani olarak yetişen oıman çileğinden başka, frenk çileği, osmanlı çileği, Arnavutköy çileği, Karadeniz Ereğlisi çileği v.b. önemli çeşitlerdir. Osmanlı çileği ile Arnavutköy çileğinin kokusu ve tadı hoştur. Frenk çileği daha iri ise de tadı ve kokusu azdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir