Çim Hokeyi Nedir? Nasıl Oynanır?

 Çim Hokeyi Nedir,Nasıl Oynanır,Çim Hokeyi dünyanın birçok bölgesinde oynanan bir açık alan oyunudur. Oyun, kadınlar, erkekler ya da karma takımlar arasında oynanır.

Amaç, küçük sert bir topu ucu Çim Hokeyikıvrık bir sopayla sürerek karşı takımın kalesine sokmak ve gol atmaktır. En fazla gol atan takım maçı kazanır. Oyun 25’er dakikalık iki devreden oluşur.

Ters tutulmuş bir bastona benzeyen hokey sopası yaklaşık 1 metre boyundadır. Bir ucu kıvrıktır. Sopanın bir yanı düzeltilmiş, öbür yanı yuvarlak bırakılmıştır.

Vuruşlar için yalnızca düz yan kullanılır. Hokey topu beyzbol ya da kriket topuyla aynı büyüklükte ve genellikle beyaz olur. Oyun, 91,4 metre boyunda, 55 metre genişliğinde çoğu zaman çimle kaplı dikdörtgen bir alanda oynanır.

Her kalenin önünde yarım daire biçiminde bir “şut alanı” bulunur. Gol olabilmesi için rakip oyuncunun vuruşunu bu “şut alanı” içine girdikten sonra yapması gerekir.

Çim hokeyi tehlikesi az olan bir oyundur. Bunun da nedeni, oyun kurallarının rakibin engellenmesini ve oyuncuların birbirlerine dokunmasını yasaklamasıdır.

Top ancak hokey sopasıyla durdurulabilir ya da ilerletilebilir. Kaleci dışında hiçbir oyuncu topu elle ya da başka bir yolla durduramaz ve ilerletemez. Kalecinin, o da yalnızca kendi şut alanı içindeyken topa ayağı ile vurmasına ya da atılan topları elle durdurmasına izin verilir.

Hokey 11 er kişilik iki takım arasında oynanır. Geleneksel sistemde, her takımda 5 hücum, 5 savunma oyuncusu ve 1 kaleci bulunur. Ama takımlar bu düzeni taktiklerine uygun olarak değiştirebilir.

Çok hızlı bir oyun olan hokeyde oyunun izlenebilmesi açısından her iki alanda birer hakem bulunur. Ayrıca salon hokeyi de giderek yaygınlaşan bir oyundur. Temel kuralları çim hokeyine benzemekle birlikte takımlar altışar kişiden kuruludur ve oyun 20’şer dakikalık iki devreden oluşur.

Çim Hokeyinin Tarihçesi

Yaklaşık İÖ 500’de Yunanistan’da, Eski İrlanda Krallığı’nda ve ortaçağ boyunca Avrupa ve İngiltere’de hokeye benzer bir oyunun oynandığına ilişkin bilgiler vardır. Oyun bugünkü biçimini İngiltere’de 19. yüzyıl ortalarında almaya başlamıştır.

1840-75 arasında Londra’da erkekler için bir dizi hokey kulübü kuruldu. 1886’da bunlardan birkaçı bir araya gelerek oyun kurallarını belirlemek için Hokey Birliği’ni kurdu. Alanın, kalenin ve sopanın boyutları küçültüldü ve bugünkü modern takım çalışmasının temelini oluşturan yeni oyun yöntemleri geliştirildi. 1890’larda hokey birlikleri öteki bazı ülkelerde de kuruldu.

1971’de yapılan ilk Dünya Hokey Şampiyonasında birinciliği Pakistan aldı. 1975’te 21 ülkenin katıldığı ilk bayanlar dünya şampiyonasını ise İngiltere kazandı. Hokey İngiltere’ de bayanlar arasındaki en yaygın açık alan oyunudur. Günümüzde Uluslararası Hokey Federasyonu’nca yönetilen hokey amatör bir spordur.

Çim Hokeyi
Çim Hokeyi
Çim Hokeyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir