Civadra Nedir?

Civadra Nedir,Denize. Yelkenli bir geminin başlıca armalarından biri. (Düzey çizgiye göre yatıklığı 25 dereceye kadar çıkar. Topuğu güverteye dayanır ve burma kaplamaları [baş bodoslamanın hemen yanındaki borda kaplamaları] üzerindeki taban döşemesine yerleştirilir.) Eski yelkenlilerde cıvadıra, ana cıvadıra ve baston olarak iki parçadan ibaretti. Gemi limanda demirliyken baston geri çekilirdi. Yeni yelkenlilerde Cıvadra tek parça olarak demirden yapılır.

Cıvadra armadorası, flokların selviçelerini bağlamak için yelpaze üzerine tespit edilmiş armadora.

Cıvadıra çanaklığı, cıvadıra destemorasınm hemen gerisinde ana cıvadıraya sağlı sollu tespit edilmiş kütükler. (Gabya istralyaları bu kütüklerin üzerindeki bastikalardan geçirilerek geriye doğru almak suretiyle donatılır.)

Cıvadıra destamorası, büyük bastonu ana cıvadıra üzerine tespit etmek için ağaç veya demir çemberden yapılmış bilezik.

Cıvadıra döşeği, cıvadıranın baş bodoslamasına bindirildiği yer.

Cıvadıra gönderi, cıvadiTanın tepesine düşey olarak tespit edilmiş sancak direği, (Eskiden gemi demirli iken bu göndere, cıvadıra sancağı adı verilen sancak çekilirdi. Halen bu gönderler baş bodoslama üzerine dikilmekte ve savaş gemilerinde demir sancağı, ticaret gemilerinde şirket bayrağı çekilmektedir.)

Cıvadıra meyli, cıvadıranın ufka göre eğimi. (Eski gemilerde bu eğim büyük açılar halinde verilmekte, cıvadıranın ayrıca altına da yelken açılmaktaydı. Sonradan bu eğim 20-30 dereceye kadar düşürüldü.)

Cıvadıra seren kösteği, cıvadıra serenlerinin uçlarından alınarak bodoslamanın iki tarafına bağlanan halatlar.

Cıvadıra seren ventosu, cıvadıra serenlerinin uçlarından alınarak boşluklara bağlanan halat. Cıvadıra sereni, -büyük ve kontra baston ventolarını cıvadradan iki yana açmak için destemora gerisinde ana cıvadıraya dikey olarak konulmuş çubuklar. (Bıyık da denir).

Cıvadıra şıpkası, cıvadıra altına gerilmiş üçgen şeklinde ağ. (Baş yelkenler indirildiği zaman içine toplanması ve bu yelkenlerle uğraşan gemicilerin rahat çalışmaları için kullanılır.)

 Cıvadıra yatağı, yelkenli gemilerde praçollor (siğil) ile birlikte cıvadıranın tekne ile irtibatını sağlayan kavisli ağaç parçalar.

Cıvadıra yelkeni, cıvadıra çubuğuna açılan dört köşe yelken; XVIII. yy. sonundan beri bırakılmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir