Claude Louis Saint Germain

Claude Louis Saint Germain Fransız generali ve bakanı (Vertamboz şatosu, Lons-le-Saunier yakınları 1707 – Paris 1778). Pfalz seçicisine, Maria-Theresia’ya, Bavyera seçicisine hizmet etti ve Moritz von Sachsen’in aracılığıyle Fransa’ya gitti.

Tümgeneral olarak Raucoux’da (1746), Lawfeld’te (1747), sonra da Yediyıl savaşında (Minden’den sonra geri çekilmeyi örterek) yararlık gösterdi. Broglie ile arası açılınca Danimarka’ya geçti (1760), orada feldmareşal ve savaş bakanı oldu.

Fransa’ya dönüşünde (1772), Lauterbach’taki (Alsace) malikanesine çekildi, sonra Turgot tarafından çağırılarak savaş bakanlığına getirildi (ekim 1775).

Esaslı reformlar yaptı: tören birliklerinin ve harp bürolarının azaltılması, istihkam sınıfının teşkilatlandırılması v.b. Çetin mizacı ve imtiyazlı kişilere karşı tutumu yüzünden çekilmek zorunda kaldı (mayıs 1777). Memoire Sur les Vices du Systeme Militaire Français (Fransız Askeri Sisteminin Kötülükleri üstüne Muhtıra) [1758] adlı bir eser yazdı. Hatıraları (Memoires) 1779’da yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir