Çömlek Nedir,Nasıl Yapılır | Ansiklopedik Bilgi |

Çömlek nedir nasıl yapılır,Çömlek nedir ne işe yarar,Çömlek nedir kısa bilgi,Çömlek nedir ne demektir,Çömlek Nedir Nasıl Yapılır,Topraktım yapılan ve pişirilerek sağlamlaştırılan kap.

Çömlek Özellikleri

İki çeşit çömlek vardır: Sırsız Çömlek ve strlt çömlek. Sırsız çömleklerin üzerine hiç bir şey sürülmemiştir. Bu çömlekler, sadece pişmig topraklan yapılır’ Kulpsuz testiler, saksılar, kiremitler, kürkler v.b. bu bölüme girer. Eski çağların çömlekçilik ürünleri için de aynı şey söylenebilir.

Sırlı çömlekler ise ateşe dayanıklıdır; ama çabuk kırılır ve yağlı maddeleri geçirir. Killi marndan veya kilin hacminin küçülmesini azaltmak için dörtte bir nispetinde kum eklenmiş killi topraktan yapılır.

Bu iş için, önce çömlek yapılacak olan çamur bir süre nemli bir yerde bekletilir. Böyle ce de esneklik kazanmış olur. Bundan sonra, hazırlanan bu kil kum karışımı, tornanın üzerine konarak gerekli şişkinlik verilir.

Ardından, ayrı olarak hazırlanmış olan kulplar, saplar v.b. biraz çamurla yerlerine yapıştırılır. Böylece hazırlanan kap kurumaya bırakılır ve (şayet çifte pişmiş bir kap yapılacaksa bir ilk) pişirme işlemi için fırına konur, üzerinin sırı ise kabı bir sülüğen, kil ve kum karışımına bulayarak elde edilir. Bu karışım, pişirme sırasında eriyerek parlak ve geçirimsiz bir kurşun silikatı verir. Bu çömlekler 900 ile 1 000 derece arasında pişirilir.

Bir cevap yazın