Common Law Hukuk Sistemi Nedir,Özellikleri

Common law hukuk sistemi özellikleri,Common law yargı sistemi,Amerikan hukuk sistemi common law,Common Law Hukuk Sistemi Nedir,İngiliz hukukunun üç kaynağı vardır: Common Law, içtihatlar ve meclisin oyla kabul ettiği kanunlar.

Common Law Hukuk Sistemi Özellikleri

Başlangıcı çok eski, fakat karanlık olan Common Law çeşitli unsurların kaynaşmasından meydana gelmiştir: norman hukuku, danimarka hukuku ve sakson hukuku.

XIII. yy.da krallık bunu, bütün İngiliz krallığında ortak hukuk yapmıştır.

O zamanlar belirli sınıflara uygulanan hukuk kurallarına aykırılığını belirleyen ismi de buradan gelir.

Bu devirden itibaren «ortak kanun» denilen adalet mahkemelerinin verdiği kararlar derlemelerde veya record’larda saklanmıştır.

Bu şekilde.Common Law’ın uygulama alanı çok darlaşır, çünkü daima bir önceki karara dayanmak gerekir ve benzeri olmayan durumu veya manevi borçları dikkate almak için törelerde hiçbir değişiklik yapılamaz.

İşte bu sebeple, bir adalet bakanlığı mahkemesinin kuruluşundan sonra, aynı şekilde gelişen yeni bir hukuk sistemi (Equity) XIV. yy.da belirmiştir.

Uzun bir süre, iki sistem Common Law ve Equity ayrı ayrı mahkemeler tarafından uygulanmıştır.

Daha yakın bir zamanda, üçüncü bir hukuk sistemi ortaya çıktı, (özellikle ceza hukuku ve ticaret hukuku alanlarında): bunlar parlamentonun kabul ettiği kanunlardır (Statute Law).

Bununla beraber, mahkemeler bu kanunları Common Law ilkelerine başvurarak yorumlamaktadır.

Bir cevap yazın