Commonwealth Nedir? Commonwealth Ne Demek?

Commonwealth Nedir,Commonwealth Ne Demek,Kısa zamanda iktidarını İrlanda ve İskoçya’ya kadar yaydı. Ortak menfaati amaç edinen bir birliği belirten bu terim, çoğu kere «cumhuriyet» şeklinde yorumlanır.

Kelimeye eski çağlardaki anlamı verilmedikçe bu yorum tartışma konusu olarak kalmıştır. İlk İngiliz ihtilâli ile monarşi yıkıldıktan (ocak 1643’te Charles I’in idamı) ve Meclis (Longparliament [uzun parlamento]) önemli bir şekilde değiştirildikten sonra yeni rejimi kurmak ve onu iç ve dış düşmanlara karşı korumakla görevlendi. Varlığını sürdüren yan-kanuni iki otorite Uzun parlamento ve ordu konseyi idi. Her iki kuruluşun üyesi bulunan Cromwell gerçek başkan oldu.

Devamlı çatışmalar ve iç çelişmelerle sarsılan Commonwealth’in varlığını sürdürmesi güç oldu. Ingiliz kamuoyunun çoğunluğu, gerektiği kadar sınırlı bir monarşiye ve anglikan veya presbiteryen bir devlet dinine dönüşle sağlam bir durumun yerleşmesini diliyordu.

Diğer taraftan sosyal olduğu kadar siyasi yönden de, kuvvetli bir demokratik hareket, küçük köylü sınıfını ve «eşitçiler» partisinin teşkilâtına katılan orduyu etkiliyordu, öte yandan, katolik ve kralcı İrlanda ile presbiter iskoçya, Cromwell rejimine karşı koydular. Cromwell bunların direnmelerini kırdı (1649-1651) ve îskoçya’yı Commonvvealth’le birleşmeye zorladı.

Deniz kanunu ile (1651) kamçılanan İktisadi güce ve Birleşik eyaletlerle savaşan (1652-1654) İngiliz deniz gücüne rağmen, Meclisin düşmanlığı devam etti ve Cromwell Meclisi dağıtmak zorunda kaldı (1653 nisan).

Cromwell, vatandaşların seçtiği bir Meclisin yardımıyla (Barebon meclisi, 1653 yılı temmuz-aralık) yeniden teşkilatlanmayı denedikten sonra, Commonwealth’e «instrument of Government» (16 aralık 1653) ile yeni kurumlar ekledi.

Böylece bir askeri diktatörlük rejimi olan Protektora başladı. Bu rejimin ortadan kalkması ve yerini Restorasyon’a bırakması ise, çekilmek zorunda kalan (25 mayıs 1659) Richard Cromweirin yetersizliği yüzünden oldu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir