Cote D’azur | Ansiklopedik Bilgi |

Cote D’azur Fransa’nın Akdeniz kıyılarının bir kısmına verilen ad. «Cote d’Azur» adı başlangıçta yalnız, turizm ve sayfiye bölgelerinin ilk geliştiği, Cannes ile Menton arasında kalan kıyı şeridine veriliyordu.

Bugün ise İtalyan sınırıyla Marsilya’ya en yakın deniz banyoları merkezi olan Cassis arasında kalan bütün kıyıya bu ad verilmektedir.

Cote d’Azur, talihini, ikliminin tatlılığına borçludur: gerçekten de orada yıllık ortalama ısı dereceleri Fransa’nın en yüksek dereceleridir ve sadece 500 ile 700 mm arasında bulunan yağışlar çok az güne bölünmüştür ve yazın çok seyrek yağar.

Fakat özellikle güneye doğru açık oluğu ve Provence dağlarıyla Alplerin arkadan bir duvar çekmesi, bu kıyıya olağanüstü bir güneş sağlar Daha XIX.yy.rın başından itibaren Nice ve civarındaki kasabalar, zengin hastaların, nekahat devresinde olanların ve yabancıların, özellikle İngilizlerin rağbet ettikleri yerlerdi.

Birinci Dünya savaşına kadar Cannes, Nice, Monaco, Menton, asıl yüksek fransız burjuvazisinin ve avrupa aristokrasisinin kışı geçirdikleri yerler olarak gelişti; Marsilya ile Cannes arasında kalan kıyı bölümü, demiryolu ile kısmen bağlanmıştır ve ikinci derecede, tek tek sayfiye yerlerinden başka bir şeyi yoktur.

Fakat ikinci Dünya savaşı arasında ve özellikle ikinci Dünya savaşından sonra ücretli tatil hakkının genişletilmesi ve herkese tanınması kıyının bütününe büyük bir hamle yaptırdı ve mevsimlik faaliyetlerini altüst etti.

Fransız turistik bölgelerinin en ünlü yeri olan Cote d’Azur de oteller, villalar, çadır kampları çok kalabalık olur.

 

Bir cevap yazın