Cunta Nedir?

Cunta Nedir,Cunta Ne Demek,Cunta . Normal yollardan veya ihtilâlle işbaşına gelen siyasi veya idari meclis.

Bir ülkede yönetime el koyan kimselerin meydana getirdiği kurul: Askeri cunta. Cuntanın bildirisi.

Ortaçağ ispanyasında, ilk cunta’lar. kontların başkanlık ettiği yargı topluluklarıydı. XVI.yy.da ticaret, posta v.b. cuntaları belirdi, 1685’te, Engizisyon konseyine «Yüce cunta» denildi, ilk ihtilâlci cuntayı Comur.İdades’leri ayaklandıran (1520) Juan de Padilla, Avila’da teşkilâtlandırmıştır. Napolyon I’e karşı ayaklanan ispanya, başkaldırma cunta’larını kurdu.

Bunlar arasında sivrilen Sevilla (1808), öteki cuntaların seçtiği bir merkezi cunta ihtilâlci hükümet görevini yapıyordu. Askeri başarısızlıkları ve gerici tutumu cuntayı, halkın gözünden düşürdü. Cunta 1810’da dağıldı.

Güney Amerika’da da Buenos Aires cuntası (1810), ilk Arjantin hükümeti veya Kolombiya’da Bogota Santa Fe cuntası gibi (1810) ihtilâlci cuntalar ortaya çıkmıştır.

Ledesma Ramos, Ispanya’da. milliyetçi-sendikalist cuntalar kurdu ve bunlar Jose Antonio Primo de Rivera’nın Falanjında bir araya geldi. Bu deyim ingilizler tarafından William III devrindeki uzlaşmaz liberal parti şeflerinden kurulan, etkili bir grubu belirtmek için de kullanılır.

Türkiye’de, 27 Mayıs 1960 olaylarından önce ve sonrasıyla ilgili olarak, gerek Milli Birlik komitesi, gerek çeşitli adlarla anılan asker grupları için de cunta terimi kullanıldı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir