Curuf Nedir, Metalurji | Ansiklopedik Bilgi |

Cüruf nedir ne işe yarar,Cüruf nedir inşaat,Cüruf nedir kısaca bilgi,Curuf Nedir,Metalurji Madenlerin işlenmesi sırasında, maden filizi veya diğer ham maddelerin işe yaramaz kısımlarından cüruf denilen bir karışım meydana gelir.

Böylece bir eksilme olacağı gözönünde tutularak, işlenen maddeye yeterli eklemeler yapılır.

Cüruf maddesinde temel olarak toprak alkaliler. özellikle kireç ve alümin bulunur.

Demir ve mangan oksitten meydana gelen cüruflara ise madem curuflar denir.

Curuf, ergitme sırasında meydana gelir ve genellikle yüzeyde toplanır.

İşlemeye elverişli olmayan bu madde çıkış deliğinden akıtılarak veya yüzeyden toplanarak (gelberi) fırından dışarı atılır.

Curuflar, silisteki oksijen atom sayısının bazlardaki oksijen atom sayısına oranı olan indis’lerine göre sınıflandırılır.

En önemli özelliklerinden biri , ergiyebilmeleridir.

Cüruflar, ya bileşimlerindeki elementlerden yararlanabilmek için yeniden işlenir veya cüruf çimentosu (ergimiş cürufu kireçle birlikte soğuk su altında granüle etmek suretiyle hazırlanır), tuğla, döşeme taşı, curuf yünü yapımında kullanılır.

Curuflar toprak alkali silikatlarından veya alüminyum bakımından fakir alüminyum silikatlardan meydana geldiği halde madem curuflar, işlmeye elverişli madenler yönünden zengin silikatlardır.

Bileşimlerinde fazla oranda maden bulunduğu için bu cüruf çeşidi yeniden işlenebilir.

Ayrıca, Thomas konvertisöründe fosfatlı gübre yapımı için kullanılan fosfor giderici curuflar. ısı tutucu madde olarak kullanılan curuf yünü, inşaat tuğlası v.b. yapımında da işe yarar.

Bir cevap yazın