David H. Hubel | Biyografi |

David H. Hubel Kanada asıllı amerikalı hekim (Windson, Ontario 1926).

Tıp öğrenimini 1951’de McGill Üniversitesi’nde tamamladı.

3 yıl boyunca Montreal Neurological Institute’de klinik nöroloji üzerine incelemeler yaptı.

David H. Hubel1954’de John Hopkins hastanesine, 1955’te nörofizyoloji araştırmaları yaptığı Washington Walter Reed Army Institute of Research’e girdi.

1959’dan sonra Harvard Tıp Okulu’nda araştırmalarını sürdürdü, üstün yapılı memelilerde ve insanda görme işleviyle (göz ve beyin) ilgili ayrıntılı pek çok çalışma yaparak görmenin beyin kabuğunda yer alan mekanizmalarını aydınlatan buluşlar ortaya koydu.

Maymunlar ve kediler üzerinde yaptığı deneyler sonucunda, retinanın mesajlarını alan beyin kabuğundaki görsel merkezlerin çevresel özel durumların -nesnelerin yatay veya dikey yönlenmesi gibi- algılanmasına özgü hücrelerden oluşan çapraz hücre tabakaları içerdiğini keşfetti.

Doğumlarından hemen sonra yapay bir çevreye – örneğin her türlü yatay çizgiden yoksun bir çevreye – konulan hayvanlar, ancak dikey çizgilere tepki gösteriyor, belirli bir yaşa kadar, hep aynı çevrede yaşadıkları takdirde artık yatay çizgilere tepki göstermiyorlardı.

Bir daha ömür boyu giderilemeyen bu yetersizlik, sınır yaşa varmadan önce (kedilerde altı ay) yatay çizgi uyartılan yapılmaya başlanırsa ancak giderilebilir.

Bu deney, doğuştan gelen ve sonradan edinilen yetenek sorununu gündeme getirmektedir, öyle görünüyor ki beyin kabuğu hücrelerinde çeşitli genetik tipte olanlar vardır.

Bunların gelişmesi, dışardan alınan uyartılarla bağıntılı olarak tamamlanıp bir süre sonra son biçimini almaktadır.

Beyin kabuğundaki görme merkezi için söz konusu olan bu durumun, zekânın doğum yeri olan beyin kabuğundaki bütün merkezler için de geçerli olabileceği düşünülebilir Bu çalışmalarıyla tıp bilimine büyük katkıda bulunan Hubel, 1981 Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülü’nü, meslekdaşlan R.W. Sperry.i  ve T.N. Wiesel ile paylaştı.

Bir cevap yazın