Davy Crockett Kimdir?

Davy Crockett Kimdir? (1786, Limestone, Tennessee, ABD – 1836, Alamo Kalesi, San Antonio, Teksas, ABD),Amerikalı halk kahramanı.

Davy Crockett Hayatı

Davy ABD’nin Tennessee eyaletinde, bu günkü Rogersville yakınlarında, İrlandalı bir göçmenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Davy CrockettKüçük yaşlarda hayvanlara ve ormanlardaki yaşama ilişkin geniş bir bilgisi olmasına karşılık, okuma yazmayı ancak 18 yaşında öğrendi. 13 yaşında evinden kaçarak, üç yıl boyunca ABD’nin çeşitli yerlerini dolaştı. Evine döndüğünde, Polly Findlay ile evlenerek bir çiftliğe yerleşti.

Crockett zamanının çoğunu avlanarak ya da çevresindekilere ilginç öyküler anlatarak geçiriyordu. Usta bir nişancıydı. 1813’te Krik Yerlileri’yle yapılan savaşta, gözcü olarak General Andrew Jackson’un ordusuna katıldı. Yanına “Betsy” adını verdiği uzun namlulu tüfeğini de alan Crockett çarpışmalarda gösterdiği yararlıklarla adını duyurdu.

1821’de katıldığı seçimlerde etkileyici konuş­maları ve ilginç öyküleriyle halkın sevgisini kazanarak, Tennessee eyalet meclisine girmeyi başardı.

1823’te eyalet meclisine ikinci kez seçildikten sonra, 1827’de ABD Temsilciler Meclisi’ne girdi. Crockett, başından çıkarma­dığı rakun kürkünden şapkası, kolay ilişki kurma yeteneği ve inandırıcı konuşmalarıyla Washington’da kısa sürede adını duyurdu.

Andrew Jackson Tennessee’den senatörlüğe adaylığını koyduğunda Crockett onunla çatışmaya girdi. Jackson başkan seçildiğinde gene Crockett’i karşısında buldu. Jackson Yerliler’i Mississippi Irmağı’nın batısındaki verimsiz topraklara sürmek istiyordu.

Jackson’ un Yerliler ile yapılan anlaşmaları çiğnediğini söyleyen Crockett, haklarını belgeleyemedikleri için topraklarını yitiren beyazlara da yardımcı olmaya çalışıyordu. Crockett 1832’de yeniden kongreye girdiyse de, 1834’te Jackson’un yandaşlarına karşı koyamayarak yenik düştü.

Texas Meksika’ya karşı Bağımsızlık Savaşı’nı başlattığında, Crockett “Betsy”yi alarak San Antonio’ya gitti. Orada James Bowie ile William Travis’in kuvvetlerine katıldı. 1836’da, Meksika ordusunun Alamo Kalesi’ ne karşı giriştiği saldırı yaklaşık 12 gün sürdü. Sonunda Meksikalılar kaleye girdiler. Davy Crockett ve kaleyi savunanların tümü çarpışa­rak öldü; yalnızca kadınlar ile çocuklar kurtuldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir