Demirbaş Şarl Kimdir,Hayatı

Demirbaş Şarl Kimdir,(1682 – 1718) İsveç hükümdarlarının en ünlüsü. On beş yaşında reşit ilan edilerek babasının yerine geçti (1697).

Danimarka, Lehistan Ye Rusya, İsveç’e karşı birleşince, sarsılmaz karakterini ve askeri dehasını göstermek fırsatını buldu.

1700’de Seeland’a çıktı, Danimarkalıları Kopenhag surlarına püskürttü ve Travendal barışını imzaladı (1700).

Sonra bütün kuvvetlerini Büyük Petro üe Lehistan kralı August II’ye karşı yöneltti, Rusları Narva’da yendi (1700), August kumandasındaki Saksonyalıları da Duna geçidinde bozguna uğrattı (1701).

Banş yapacak yerde Lehistan’ı istila etti ve August’u Kissow’da (1703) yenerek yerine Stanislaw Leczczynski’yi kral seçtirdi, Saksonya’yı istilâ etti. Altranstadt barışıyla (1706) düşük kralın kendisine boyun eğmesini sağladı.

Çar karşı hücuma kalkınca, Demirbaş Şarl 1707’de Rusya’yı işgal etti.

Moskova’ya doğru yürürken kış, açlık ve hastalıktan dökülen ordusu Poltava savaşında bozguna uğradı (1709).

Karl osmanlı topraklarına sığınarak beş yıl kadar Bender’de kaldı. Osmanlı imparatorluğunu Rusya’ya karşı savaşa kışkırttı.

Osmanlıların kendisini teslim etmeyi düşündüklerini öğrenince bir avuç adamıyla kahramanca karşı koydu (1714), sonra kaçtı.

Macaristan’ı vc Almanya’yı geçerek Stral-sund’a geldi. Orada kuşatıldı ise de şehrin teslim olmasından (1715) bir gün önce İsveç’e kaçmayı başardı.

Yokluğunda İsveç karışıklık ve sefalet içine düşmüş ve zaferleri boşa gitmişti.

Karl XII başdanışmanı olan alman baronu Goertz’in teşvikiyle Norveç’e karşı hücuma geçti, ama Fredrikshald kuşatması sırasında nereden atıldığı bilinmeyen bir kurşunla öldürüldü (1718 aralık).

Aynı zamanda usta ve korkusuz bir asker olan Kari XII, İsveç’i, çok pahalıya mal olan zaferlerin doruğuna çıkardı.

Avrupa’yı büyüleyen eşsiz kişiliği Büyük Petro ile giriştiği savaş ve nihayet düşüşü ile Karl XII, Voltaire’e bir destan ve trajedi kahramanı gibi göründü.

Voltaire ilk defa, belgelere dayanarak Karl XII’nin kişiliğini ve kahramanlıklarını bir roman anlatımı rahatlığı içinde, Histoire de Charles XII (Karl XII Tarihi) [1731] adlı eserinde dile getirdi.

Bir cevap yazın