Anasayfa | Din | Zikir

Zikir

Yazı ebatı: Decrease font Enlarge font

Zikir Nedir? Adını art arda anarak Allah’a yapılan bir çeşit ibadet

Tanrı adının toplu veya tek olarak anılması belirli kurallara bağlıdır.

Her tarikatın ayrı bir zikir anlayışı, ayrı bir zikir düzeni vardır. Tekkelerde ibadet zamanları dışında Tanrı adları veya nitelikleri anılarak özel törenler düzenlenir. Bazıları kısa, bazıları saatlerce süren bu törenlere zikir adı verilir. Zikrin amacı insan gönlünü Tanrı ile doldurmak; Tanrı dışında kalan bütün varlıklardan, onlara duyulan eğilimlerden arıtmaktır. Zikir, bazen bir hücreye kapanılarak tek başına, bazen bir pirin, bir şeyhin veya herhangi bir yetkilinin yönetimi altında toplu olarak yapılır. 

Zikrin Amacı

Her iki türlü zikirde de amaç, Tanrı adını anmak, dünyadan, dünya varlıklarından yüz çevirerek Tanrı’ya yönelmektir. 

Zikir biri sesli (cehrî); biri sessiz, gizli (hafî) olmak üzere iki türlüdür. Cehrî zikir daha çok tekkelerde, toplu olarak yapılır. Hafî zikir de toplu olarak yapıldığı gibi bir köşeye çekilerek yalnız da yapılır. Sessiz zikir, ister toplu, ister tek başına olsun, bir içe kapanış. Tanrı adını gönülden anıştır. îslâm tarikatlarının çoğunda zikir, temel ilkelerden biri sayılır. Bazı tarikatlarda zikir, ibadetten önemlidir. Koyu sünnî tarikatlarda zikir, ibadetten sonra gelir ve şeriat kurallarına uymalıdır. 

Zikrin mevlevilerde olduğu gibi sazlı sözlü yapılanı da vardır. Alevi tarikatlarda da zikir, genellikle sazlı sözlüdür. Şiîlerde, on muharrem günü Kerbelâ olayını anma amacıyla yapılan törenlerde, Rifaîlerde insanın kendine birtakım işkenceler etmesiyle gerçekleştirilen zikirler de vardır.

 

Yorum beslemesine abone olun Yorumlar (0 gönderilen)

toplam: | gösteriliyor:

Yorum gönder

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Lütfen resimde gördüğünüz kodu girin:

Captcha

Tagged as:

Zikir nedir, Zikrin Amacı

Bu yazıyı oyla

0