Dinçer Erimez Kimdir,Hayatı

Dinçer Erimez Kimdir,1963’te Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne asistan olarak atandı.

1970’te doçent, 1981’de profesör oldu. 1963’te 24. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde ikincilik kazanan sanatçı, 1965-1966 yıllarında Paris’e giderek çalıştı.

Londra, Budapeşte, Bükreş’te düzenlenen karma sergilere yapıtlar verdi. 1967’de Türkiye Çağdaş Ressamlar Demeği tarafından “yılın genç sanatçısı” seçildi; 1967 ve 1968 yıllarında İstanbul’da iki kişisel sergi düzenledi.

1970’te Uluslararası Endüstri Bankası Ödülü’nü, 1973’te Cumhuriyetin 50. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Kültür Bakanlığı tarafından açılan yarışmada başarı ödüllerinden birini kazandı.

1976’da Girne Özgürlük ve Barış Anıtı için rölyef ve yazı uygulamaları yaptı.

1977’deki 38. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde Unutulmuş Odadaki Çiçekler adlı yapıtıyla başarı ödülü kazandı.

Ayrıca, 1973, 1974 ve 1981 DYO yarışmalarında mansiyona değer görüldü ve 1984’te İnönü Vakfı resim yarışmasında jüri özel ödülü aldı.

Dinçer Erimez, çağdaş yenilikçi Türk resminde özgün değerleri toplum yaşamından aldığı konularla bağdaştıran ve bu alanda sürekli bir araştırmanın içinde olmuş bir sanatçı olarak özellikle dikkati çeker.

Büyük parçalı figür düzenlemelerinde, genellikle günlük yaşamın olağan görüntülerini, yalın bir istif beğenisi ve yüzey şeması içinde ele alır; ayrıntıyı bütünlüğe götüren yapısal bir sağlamlığa öncelik tanır.

Yapıtlarında, yüzeyin geometrik bölümlenmesi ile boyanın kalın ve işlek dokusunun birleşmesiyle, ortaya bir renk ve çizgi bireşimi çıkar.

Siyah dış çizgilerle sarılmış büyük formlar, aynı zamanda renkçiliğin yoğun tadını da yansıtır.

Konuyu görsel nitelikli bir yalınlığa dönüştürmek, nesneleri yalın biçimlere indirgemek, figürü bir çizgi kompozisyonu halinde toparlamak, sanatını belirleyen başlıca öğelerdir (bunun geleneksel tasvir sanatlarımızla dolaylı bir ilgisi olduğu ileri sürülebibilir).

Öte yandan, mor rengin nüanslarına dayalı renk etkinliği, sanatçının resimlerine, egemen tonların ağır bastığı bir kişisellik boyutu da katar.

Zaman zaman kullandığı yaldız malzemeyse, sanatın temelindeki eskimeyen değerlere duyulan yakınlığın anlatımı sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir