Domuztepe Höyüğü

Domuztepe Höyüğü Kahramanmaraş il merkezi 32 km. güney – güneydoğusunda, Emiroğlu Köyü’nde Karatepenin tam karşısında, eski çağlarda Kappadokia’ya ulaşan önemli bir yolun kilit noktasında. 1946’da prof. Bossert ve U. Bahadır Alkım tarafından araştırıldı; 1947’de kazılara başlandı.

Höyük’te dört iskân devresi tespit edildi.

1. Roma devri: bu devir yapıları zirvede, zirvenin kuzey, doğu ve güney indedir. Bu tabaka şiddetli bir tahrip görmüş, surlar bazı ilâve ve değişikliklerle Romalılar zamanında da kullanılmıştır.

2.Helenistik devir: bu devre ait kesin mimari izlere rastlanılmamıştır. Buna rağmen bol miktarda bulunan IV. ve II. yy.a ait keramik ve Antokhos Epiphanes’in gümüş sikkesi, Helenistik çağda da Domuztepenin önemli bir mevki işgal ettiğini göstermektedir.

3.M.ö. VIII. yy. iskanı: hitit ve finike diliyle yazılmış (bilinguis) tabletin verdiği bilgi, Domuztepenin Danuna’lılara ait olduğunu yahut Danuna’lılara düşman olmayan bir ülkenin sınır kalesi olabileceğini ve Karatepe heykeltıraşlık eserlerinin malzemesini meydana getiren bazalt taşın Domuztepeden nakledildiğine işaret etmektedir. Domuztepe ve yakın çevresinde yoğun bir bazalt taş damarı mevcuttur. Bu itibarla heykeltıraşlık eserlerinin malzemesi olan bu taşın bu kadar yakında olması Domuztepenin önemini bir kat daha artırmaktadır.

4.Domuztepenin IX. yy .da iskân gördüğünü, ele geçen küçük buluntular desteklemektedir. Son zamana kadar bu devre ait üç kapı aslanı parçası ve çifte boğalı bir heykel kaidesi bulunmuştur. Bu aslanlar üslûp bakımından M.ö. IX. yy. a ait Zincirli (esk. Sam’al) arkaik aslanına çok benzemektedir. Domuztepe’nin Zincirli’ye 32 km yakın oluşu aslanların Zincirli aslanlarına tıpatıp benzemesi Domuztepenin IX. yy. da Sam’al krallarından biri tarafından inşa ettirilmiş olacağını hatıra getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir