Donatello Kimdir?

Donatello Kimdir,Floransalı Rönesans öncüsü heykeltıraş (1386, Floransa-13 Aralık 1466, Floransa)Roma’da iki üç yıl kaldı (1401’den sonra), Brunelleschi ile birlikte antik çağın eserlerini inceledikten sonra Floransa’ya döndü.

Donatello Kimdir,Kısaca Hayatı

Floransa katedralindeki Vaftizci Aziz Yahya (1415) ile Orsanmmichele kilisesine konmak üzere yapılan Aziz Georgius (1416) adlı heykellerinde taze bir gerginlik ve atılım göze çarpar.

Bunlarda geleneksel giyimli heykel anlayışından uzaklaşılmıştır. Floransa katedralinin kulesi için yaptığı (1427-1436) Habakkuk adlı heykelinde Donatello büyüleyici bir teknikle çok ifadeli bir güç ve yeni bir gerçekçilik yarattı.

1430 ile 1440 arasında, bronzdan yaptığı harikulade Davud’un sinirli ve ince bedeni üzerinde ışıklı akisler oynaşır (Bargello).

Siena’nın kabartmalı mimarisiyle vaftiz kurnalarındaki Herodes’in Şöleni gibi bronz panolarında (1421-1427) ve Santa Croce kilisesindeki ince dekoratif motiflerle kabartılmış fonuyla Cebrail in Meryem’e Müjdesi (1433), figürlerle süslemeler arasındaki bağlantıları çeşitlendirir.

Katedralin Cantoria bölümünde (koro yeri) sütunlarla çerçevelenmiş altın mozaikler üzerinde, coşkun danslarıyla çocuk figürleri yer alır.

1443’ten 1453’e kadar kaldığı Padova’da, antik çağları Floransalı’lardan daha iyi bilen bir ortam buldu. Roma imparatoru Marcus Aurelius’un at üstündeki heykel tipini örnek alarak, çağın ilk anıtsal eserini, teknik zorlukların üstesinden gelerek, gerçekleştirdi: Gattamelata (1447). 1447’den 1450’ye kadar Sant’Antonio bazilikası mihrabı için büyük kabartmalar ve heykeller topluluğunu yaptı.

Oturan Bâkire bir ilkçağ tanrıçasını hatırlatır. Azizin mucizelerini canlandıran kabartmalar, yeni bir bollukla kitlelerin çalkalanmasını kapsayan büyük mimarî motifleri ortaya koyar.

Floransa’ya dönünce, orada bir dizi heykel daha yaptı: Bargello’daki Çarmıha Gerilme, Maria Magdalena (Vaftizyeri) ve Judith heykelleri, Aziz Laurentiuse’u vaiz kürsüsünde gösteren hareketli ve dokunaklı kabartmalar (bunlar sonradan Bellano ve Bertoldo tarafından tamamlanmıştır), onun eserlerine eşsiz bir yetki sağlayan bir anlam yoğunluğundadır.

Donatello’nun mezarı 1966 yılındaki sel baskınlarından sonra yapılan çalışmalar sırasında Floransa’da San Lorenzo kilisesinin mahzeninde bulundu.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir