Durakli Dalgalar

Durakli Dalgalar,Kaynağın sarsıntısı devirli ise, doğrudan doğruya kaynaktan yayılan dalga ile bütün yansıyan dalgaların üst üste gelmesi, duraklı dalgalar meydana getirebilir.

Bu duraklı dalgalarda ortamın bazı noktaları (düğüm noktaları) durgun olduğu halde bazı noktaları (karın noktaları) en büyük genlikle titreşir.

Bir ucu sabit bir noktaya tutturulan ince bir lastik borunun Öteki ucundan çevirerek devirli sarsıntılar yaptırılırsa, yeteri kadar gergin tutulan boru üzerinde, düğüm noktalarının ayırdığı iğlerin meydana geldiği görülür. Bu olay, boru üzerinde enine duraklı dalgaların yayılması şeklinde açıklanabilir,

İki ucu sabit bir tele yaptırılacak çeşitli titreşimler, sabit noktalar düğüm noktaları olmak üzere, tel üzerinde meydana gelebilecek bütün enine duraklı dalgalara tekabül eder. Bir ses borusunun içindeki hava sütununda da, ses çıktığı anda aynı şekilde boyuna duraklı dalgalar meydana gelir.

Ses borusundaki hava sütununa yaptırılacak titreşimler, boru içindeki hava sütununda meydana gelebilecek bütün boyuna duraklı dalgalara tekabül eder. Bu duraklı dalgalar gerçekte, borunun üstünün açık veya kapalı, ağızlığının da açık (flüt ağızlığı) veya kapalı (dilli ağızlık) olmasına göre, borunun üstünde ve ağızlığında karın veya düğüm yerleri olmasına tekabül eden boyuna duraklı dalgalardır.

Bütün durumlarda, ortamın titreşen bütün noktalarının hep aynı yerde titreştikleri görülür, «duraklı dalga» denilmesinin sebebi de budur.

Bazı dalgalarda ise, her nokta yine bulunduğu yerde titreşir, ancak göz aldanmasıyla, titreşimler yayılıyormuş gibi görülür.

Bu dalgalara da ilerleyen dalgalar denir. Aradaki tek fark, duraklı dalgalarda karın ve düğüm noktalarının bulunması, öteki dalgalarda ise bu noktaların bulunmamasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir