Edward Young Kimdir?

 Edward Young Kimdir,(Winchester/Upham 1683-Hertfordshire/Welwyn 1765) İngiliz şairi.Bir papazın oğluydu, Oxford’da okudu, önce konulan günlük olaylardan alınma şiirler, sonra kraliçe Anne’a adadığı Kıyamet Günü (The Last Day) [1713] adlı uzun bir şiir yazdı. Genç Wharton dükünün himayesine girdi.

1719’da Londra’da ilk trajedisi Busiris’i oynatmayı başardı. İkinci tragedisi Revenge (öç) 1721’de oynandı. Bundan sonra siyasete atıldı, ama başarı elde edemedi. Hayal kırıklığına uğradı, hicve yöneldi ve bu alanda kabiliyetli olduğunu ispatladı. Kırk iki yaşında piskoposluğa heves etti, fakat sade bir köy (Welwyn) papazı oldu. Young, artık bir saray şairi değildi. Sosyeteden uzakta, kırda yaşıyordu.

Evlendi, Fransa’ya bir gezi yaptı ve 1740’ta karısını, damadını ve evlilik dışı kızı Narcissa’yı kaybetti. Bu dönemde (1742 ve 1743 arası) Night Thoughts on Life, Death and İmmortality’yi (Hayat, ölüm ve ölümsüzlük Üstüne Gece Düşünceleri) yazdı.

Bu dokuz bölümlük eser, on bine yakın dizeyi bulan oldukça sıkıntılı ve bulanık, ama o çağda hayli tepki yaratan uzun bir şiirdi. Yokluk duygusunu, insanoğlunun ölüm karşısındaki bunalımını dile getiren Young, hüzün dolu ve karamsar bir anlatım tarzının öncüsü olmuş, romantikler de onu izlemişlerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir