Ewald Hering

Ewald Hering Alman fizyoloji ve psikoloji uzmanı (Altgersdorf, Saksonya 1834-Leipzig 1918). Leipzig’te tıp öğrenimi yaptı.

Leipzig üniversitesinde fizyoloji (1862-1865), Viyana’da İosephs akademisinde fizyoloji ve medikofizik (1865-1870), 1870’ten sonra Prag üniversitesinde on beş yıl fizyoloji profesörü olarak çalıştı.

Ewald HeringÖzellikle sinirlerin işlevleri ve görme algısı üstünde çalışmalar yaptı.

Hering’e göre gözün ağ tabakasında görmeyle ilgili üç ayrı madde vardır: bunlardan biri siyah-beyaz, biri yeşil-kırmızı, biri de sarı-mavi renklere karşı duyarlıdır; siyah-beyaz renklerini algılayan maddede beyaz ışık dengeyi bozduğu an, madde hemen beyaz ışığı algıladığını bildirir, denge yeniden sağlanınca da bu sefer siyah ışık algılanır.

Oysa Helmholtz’un genellikle kabul edilen kuramına göre, gözün ağ tabakasında üç ayrı cins organın uç kısımları ve bu uçların hepsinde fotokimyasal tepkime gösteren bir madde vardı.

Uyarma sırasında bu maddeler belli bir renkle karşılaşınca bileşimlere ayrışır, böylece de göz sinirinin bir lifini etkilerler. Hering ayrıca hafızanın işleyişi ve Josef Breuer ile birlikte nefes alma mekanizması üstünde de çalışmalar yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir