Felix Mendelssohn Kimdir?

Felix Mendelssohn Kimdir,(Hamburg 1809 – Leipzig 1847) Alman bestecisi ve orkestra yöneticisi.

Felix Mendelssohn Hayatı Biyografisi

Moses Mendelssohn’un torunu. Berlin’de sosyete, sanat ve bilim çevrelerinin ekseni haline gelen ünlü bir bankacı ailesinin çocuğudur.

Ludwig Berger’den piyano dersleri aldı, müzik nazariyesini K.F. Zelter’den öğrendi. Dokuz yaşında dinleyici önünde piyano çaldı, on iki yaşında müzik bestelemeğe başladı. Bir Yaz Gecesi Rüyasının uvertürünü bitirdiği zaman on yedi yaşındaydı.

İngiltere, İtalya ve Fransa’ya yaptığı yolculuklarla bilgi alanını ve düşünce ufkunu genişletti. 1829’da Berlin’de, Bach’ın Matthauspassion unu yönetti (bu eser Kantor’un ölümünden beri icra edilmemişti).

Yirmi dört yaşında Düsseldorf’a müzik yönetmeni tayin edildi. 1835’te Leipzig’de Gewandhaus’un yönetimi aldı, Leipzig’de kurduğu konservatuvari Almanya’nın müzik merkezi haline getirdi. 1842’de Friedrich – Wilhelm IV’ün isteği üzerine Prusya genel müzik yönetmenliğine getirildi ve Berlin’e çağrıldı. Mendelssohn, Leipzig’i bırakamadı ve 38 yaşında o şehirde Öldü.

Felix Mendelssohn Eserleri

Paulus ve Elias oratoryoları (1835 ve 1846); Reformatino (1829-1830); İtalyan (1833) ve İskoç (1842) senfonileri dahil, orkestra için beş senfoni. Die Hebriden (1830-1832); Meeresstille und Glückliche Fahrt (Denizin Sükuneti ve Mutlu Yolculuk) [1832]; Die Schöne Melusine (Güzel Melusine) [1833]; Ruv Blas (1839) uvertürleri, iki piyano konçertosu (1831, 1837), bir keman konçertosu (1844), yalnız piyano için Lieder ohne Worte (Sözsüz Romanslar) [sekiz defter, 1829-1845]; Kinder stücke (Çocuklar İçin Parçalar) [1842]; dört sonat (1821. 1826, 1827, 1833); Çeşitlemeler (1841).

Banlardan başka, tek ses ve piyano için lied’ler, iki ses için parçalar, org müziği (üç prelüd ve füg. altı sonat), a cappella koro müziği, kilise müziği, içinde yaylı çalgılar Sekizli’sinin de bulunduğu eda müziği yazdı.

Romantik müziğin çok geçerli olduğu bir devirde Mendelssohn’un eserleri, oldukça katı bir klasik kontrapunto üslûbunun etkisinde kalmıştır. Buna rağmen eserleri o kadar hoş karşılandı ki bu yönüyle meşhur oldu.

En çok bilinen eseri hiç şüphesiz Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası için yazdığı parçadır. Lieder Ohne Worte’si, XIX. yy. lirik repertuvarının en ilgi çekici eserlerindendir. Koro için bestelediği müzik bütün koro toplulukları ve okul koroları tarafından icra edilmiş, lied’leri dünyanın çeşitli konser salonlarında okunmuştur.

Keman konçertosu, İtalyan ve İskoç Senfonileri, Paulus ve Elias oratoryoları konser programlarında hâlâ geniş bir yer tutar, fakat eserlerinin büyük bir kısmı, yazılış üstünlüğüne, çalgılama zenginliğine rağmen bugünün zevkine aykırı düşer. Buna rağmen, Tomantizm öncesi alman müzik tarihindeki yeri hiç bir zaman sarsılmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir