Feridun Altuna

Feridun Altuna (1925 — )- Opera rejisörü. İstanbul’da doğdu. Teorik öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Filolojisi bölümü ile Münih Üniversitesi Felsefe Fakültesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde yaparak dramaturg oldu.

Opera rejisörlüğü alanındaki pratik eğitimini ise Münih Devlet Operası’nda önce reji stajyeri; ardından reji asistanı olarak yaptı ve ayrıca o günlerde bu kuruluşun genel müdürü olan ünlü rejisör Prof. Rudolf Hartmann’ın özel öğrencisi olarak bu hocadan mesleğinin tüm inceliklerini öğrendi.

1959 yılında Cüneyt Gökçer, sahneleyeceği “Salome” operasında kendisine yardımcı olması için Ankara’ya davet etti ve o zamanki adıyla Devlet Tiyatrosu Opera Bölümü’ne rejisör olarak atandı.

1960 yılında Türkiye’de ilk kez bir Wagner operasını, “Uçan Hollandalı”yı sahneye koydu. Bunu izleyen yıllarda Ankara’da sayısız operalar sahneledikten sonra 1971 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne rejisör olarak atandı. 1979 yılında bu kuruluşun Başrejisörü oldu.

1982 yılı Mart ayında kendi arzusu ile emekliye ayrıldı. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda sahne hocalığı da yapmıştır. Feridun Altuna; Türkiye’de “Opera rejisörlüğü” eğitimi görmüş “ilk” ve “tek”rejisördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir