François Boucher Kimdir? Hayatı ve Eserleri

François Boucher Kimdir Fransız ressamı ve gravürcüsü (Paris 1703-1770).

François Boucher Hayatı

Bir nakış desinatörünün oğlu. 1723’te Roma resim ödülünü kazandı.

1734’te akademiye girdi (Renaud et Armide), 1765’te de akademi müdürü ve kralın baş ressamı oldu.

Ayrıca Paris operasıyla Beauvais’deki krallık yapımevlerinin dekoratörüydü. Mme de Pompadour’a resim dersi vererek kardeşi M. de Marigny’nin himayesine girdi. Akıl almaz bir çabuklukla resimler, dekorasyonlar, desenler ve halı resimleri yaptı.

Ressam olarak değeri tartışma konusu olabilirse de dekoratör olarak, özellikle kadın odalarının süslemesinde, önde gelmekteydi.

Hayranı olduğu Rubens gibi biçimlerin zenginliğini ve dolgunluğunu belirtmekten hoşlanırdı. Resimlerinde ön plana aldığı çıplakların yanında portreler, kır tabloları, peyzajlar, menkıbe, din ve mitolojiye dayanan konuları işledi. Boucher’nin üslûbu üzerinde Watteau’nun büyük etkisi oldu.

Üstün eser olarak isimlendirebileceğimiz çalışması Soubise konağının birinci kat salonlarındaki dekorasyonlarda görülür. Sayısız çalışmaları arasında: Venüsün Tuvaleti, Banyodan Çıkan Diana, Ressam ve atelyesi (Louvre), Çin üslûbunda birçok eser (Besançon müzesi) sayabiliriz. Londradaki Wallace koleksiyonunda bir seri büyük dekoratif kompozisyonu vardır.

François Boucher Eserleri

François Boucher

François Boucher

François Boucher

François Boucher

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir