Frederic Mistral Kimdir?

Frederic Mistral Kimdir, oc diliyle yazan fransız yazarı (Maillane, Bouches-du-Rhone 1830 – 1914).

Frederic Mistral Hayatı

Avignon kolejindeyken Provence dili ve geleneğine merak sardı. 1851’de hukuktan mezun oldu.

Frederic Mistral1859’da Mireio adlı şiirini yayımladı. 1854’te, Fontsegugne’de bir araya gelen Provence’lı şairlere katıldı ve ilk felibrige okulunu kurdu; ertesi yıl da okulun yıllık yayın organ Armana Provençau’ yu (Provence Almanağı) çıkarmaya başladı.

1867’de bir kahramanlık destanı olan Calendau’yu, ertesi yıl da Coupo Santo’yu yazdı; bu son eserinde, bütün provence şairleriyle, 1868 deyriminde Ispanya’dan kovulan katalan şairlerini birleşmeğe çağırıyordu. Mistral, bu birliği daha da genişletmek için 1870’ten sonra yeni bir hamle yaparak Hymne â la Race Latine (Latin Irkına övgü) adlı eserini yazdı.

21 Mayıs 1876’da Avignon’da felibrige’in tüzüğünü hazırladı ve okulun Capoulie’ si (üstat) oldu. Les İles d’Dor (Altın Adalar) [1875] adlı en başarılı şiir derlemesiyle, oc dilinin zengin bir sözlüğü olan Lou Tresor dou Felibrige’i (Felibrige’in Hazinesi) [18781 bu dönemde yazdı.

Daha sonraki eserleri: bir ortaçağ efsanesi üstüne yazılmış manzum uzun hikâye olan Nerto (1884); La Reino Jano (Kraliçe jano) [1890] dramı: Rhöne nehrindeki tekneleri anlatan Lou Pouimo dou Rose (1897).

XIX. yy. sonunda Mistral kendisine acı veren birtakım güçlüklerle karşılaştı: arkadaşlarından bazıları, Ch. Maurras’nın ardında siyasî eyleme atıldılar. Mistral, Provence’taki yenileşmeler bakımından daha elverişli olan sağ çevrelere sempati duymakla beraber, oc dilini geliştirme akımına siyasi bir yön vermekten kaçındı; Les Oulivadou (Zeytinlikler) [1912] adlı son şiir derlemesi bunu açıkça gösterir.

1889’da, içinde Provence folklorunun her çeşidinin toplandığı «Museon Arlaten»i (Arles Müzeleri) kurdu. Ayrıca, 1906’da yayımlanan Memoires’ı (Hatıralar) ile Nobel edebiyat ödülünü Echegaray ile paylaştı.

 

Bir cevap yazın