Friedrich Gottlieb Klopstock

Friedrich Gottlieb Klopstock (Quedlinburg Temmuz 2, 1724 – Hamburg 14 Mart 1803),Alman şairi.Milton’un Kayıp Cennet’inin aksine Mesih’in tanrısal fedakarlığı sayesinde insan ruhunun kurtuluşunu gösteren yirmi bölümlük büyük bir destandı.

Friedrich Gottlieb KlopstockKlopstock Der Messias (Mesih) adını taşıyan bu eserin ilk üç bölümünü Jena’da kaldığı süre içinde” yazdı. Bu bölümler 1748’de Bremer Beitragen dergisinde yayımlandı. Bu dergi ortak amaçları Gottshed’in o çağda çok yaygın olan etkisine karşı koymak olan bir genç şairler topluluğu tarafından yönetiliyordu.

Der Messias’ın bu üç bölümü büyük başarı kazandı, ilk odların yayımlanması bu başarıyı daha da arttırdı: Der Lehrling der Griechen (Yunanlıların Tilmizi); An die Freunde (Dostlara). F. F. Bodmer ve çevresindeki isviçreli şairlerin isteği üzerine Klopstock 1750’de Zürich’e gitti.

Orada ancak birkaç ay kalarak 1715’te Kopenhag’a geçti. Kendisini himaye eden danimarkalı kont Bernstorff, yazarın Der Messias’ı tamamlayabilmesi için kral Friedrich V’ten sürekli bir para yardımı sağladı.

Klopstock 1770’e kadar kaldığı Kopenhag’da Der Messias’ın büyük bir kısmını ve ilk trajedi denemelerini yazdı: Der Tod Adams (Adem’in ölümü) [1756]; Salomon (Süleyman) [1763]; David (Davut) [1763].

Klopstoek’un eski Almanya efsanelerini keşfedip efsane kahramanı Hermann üstüne bir destan yazmaya girişmesi de bu döneme rastlar.

Bu çabanın sonucunda üç oyun meydana geldi: Die Hermannschlacht (Hermann’ın Savaşı) [1769]; Hermann und die Fürsten (Hermann ve Prensler) [1767’de yazıldı, 1784’te yayımlandı] ve Hermanns Tod (Hermann’ın ölümü) [1787].

Eski kelt ozanlarından ilham alarak yazdığı dramları ile Klopstock, milli kaynaklardan yararlanan bir edebiyatın öncüsü oldu.

Alman edebiyatındaki yeri de bu yüzden önemlidir. 1773’te tamamianan Der Messias’m bazı bölümleri ve 1771’de derlenen odlarının birkaçı hariç, Klopstock’un şiiri çoğu zaman yapmacıklı ve soğuktur.

En verimli yıllarında Danimarka’da yaşayan ve 1792’de Fransız cumhuriyetinin şeref yurttaşı olan bu kozmopolit kişi, bir milli akademi kurulması fikrini ortaya attığı son eserlerinden biriyle (Die Deutsche Gelehrtenrepublik [Bilginlerin Almanya Cumhuriyeti], 1774) milli düşüncenin öncüsü sayıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir