Gabriele Cavazza

Gabriele Cavazza Venedikli gezgin ve yazar (XVI. yy.), önceki balyos Girolamo Lippomano’nun bazı davranışlarının Venedik hükümetince iyi karşılanmaması üzerine tutuklanması için gönderilen Lorenzo Bernardo’nun yanında bulundu.

Lippomano’nun şüphesini çekmemek için bu seyahatte, genel olarak tüccarların kullandıkları yol takip edildi, önce Cattaro’ya çıkıldı, buradan bir kervanla Dulcigno Vecchio üzerinden Alessio (Leş), Tirana. Elbasan, Berze, Manastır, Vodina.

Vardar Yenicesi, Selanik, Kavala, Gümülcine, İpsala, Ereğli, Silivri ve Küçük Çekmece gibi şehir ve kasabalara uğranıldı ve İstanbul’a ulaşıldı.

Cavazza bu seyahatin hikayesini şu eserinde anlatır: Viaggio a Costuntinopoli di ser Lorenzo Bernardo per VArresto del Balio ser Girolamo Lippomano (Balyos Girolamo Lippomano’yu Tevkile Giden Lorenzo Bernardo’nun İstanbul Seyahati).

Cavazza, eserinde bu şehir ve kasabalar hakkındaki görüşlerini belirtir. Ayrıca o devrin İleri gelen osmanlı büyüklerini (Sultan Murad III. sadrazam Sinan Paşa, Ferhat Paşa. Mehmed Paşa, kaptanıderya Hasan Paşa v.b. gibi) anlatır.

 

 

 

Bir cevap yazın