Galip Ataç Kimdir

Galip Ataç Kimdir (1880-1947)- Doktor ve yazar. İstanbul’da doğdu. Hammer mütercimi Ata Bey’in oğlu, yazar Nurullah Ataç’ın ağabeyidir. Öğrenimini Fransa’da tamamlayarak sinir ve iç hastalıkları mütehassısı oldu.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde görev yaptı. I.Dünya Savaşı sırasında Medine, Amman ve Şam hastanelerinde başhekim olarak çalıştı. Savaş sonrası İstanbul Tıp Fakültesi’nde Tıp Tarihi dersleri verdi. Hudut ve Sahiller Sıhhiye Müdürü, Haydarpaşa Hastanesi Başhekimi oldu. Gazete ve dergilerde çeşitli konularda ve genellikle sağlık konularında yazılar yazdı. Ankara Radyosu’nda ilgi ile izlenen “Posta Kutusu” ve “Evin Saati” gibi programları hazırlayıp sundu. Yedinci devrede T.B.M.M.’ne İstanbul’dan milletvekili olarak girdi. Sekizinci dönem parlamentoya giremedi ve hekimlik mesleğine döndü. Ankara’ da öldü.

Galip Ataç Eserleri

“Tıbbi Müsahebeler”, Hıfzısıhha-yı Asap (1909), “İstanbul Darülfünunu Tıp Fakültesi” (1925), “Tıp Tarihi” (1925), “Evin Saati”, (1934) Pausteur’un Hayatı (Rene Valery’den çeviri, 1931), “Tarih Tetkiklerine Giriş” (Langlois ve Seignobos’tan çeviri 1937)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir