George Stephenson Kimdir,Hayatı

George Stephenson İngiliz mühendisi (Wylam, Newcastle yakınları 1781-Tapton House, Chesterfield 1848).

George StephensonDemiryolu taşıtlarında buharlı cer sisteminin gerçek yaratıcısı sayılan Stephenson, ocaktaki nakil arabalarını kullanan bir maden işçisinin oğludur; daha küçük bir çocukken babasına yardım ederdi, öğrenmek arzusuyla gece kurslarına devam etti, kitap satın alabilmek için saat tamirciliği yaptı.

1802’de Willington Quay kömür ocaklarında mekanisyen olarak çalıştı. 1804’te Killingworth’e gitti, 1812’de burada mühendis oldu.

1813’te, kaygan tekerleklerin kaygan bir yüzey üzerine yapışma ilkesini ilk defa farkederek, demir raylar üzerine yerleştirilen ve kendi ağırlığından başka kömür yüklü birkaç vagonu da çekebilen buharlı bir lokomotifi yapmayı tasarladı.

Blucher adı verilen bu lokomotif, 25 temmuz 1814’te denendi ve sonuç çok başarılı oldu.

1822’de Stephenson, o zamanlar inşa halinde olan Stockton–Darlington demiryolu yöneticilerine, trenleri hayvanlarla çekecek yerde buharlı cer sistemiyle yürütmek fikrini kabul ettirdi.

27 Eylül 1825’te aynı hat üzerinde, önce Active, sonra Locomotion adı verilen bir Stephenson lokomotifinin çektiği ilk yolcu treni çalışmaya başladı.

Stephenson’ın bundan sonraki büyük başarısı, Liverpool – Manchester demiryolunun kuruluşudur (1826-1830).

Bir hattın güzergâhını çizen, demiryolunun geçmesi için gerekli köprü, tünel gibi inşaatları yaptıran, demiryolu işaretlerini kararlaştıran, su ve kömür ikmali için gerekli tesisleri kuran v.b. ilk Stephenson’dır.

Bu arada, lokomotifin buhar egzos borusunu bacaya bağlayarak çekişi hızlandırmayı ve Marc Seguin’in tasarladığı borulu ısıtma ilkesini kendi lokomotifine uygulamayı düşündü.

Bu yeni sisteme göre yapılan ve The Rocket adı verilen lokomotif, kabul edilecek lokomotif tipini seçmek için 1829’da Rainhill’de birçok lokomotif arasında düzenlenen yarışı açık farkla kazandı.

1830 ile 1840 arasında Stephenson, İngiltere’de birçok hattın yapımıyla görevlendirildi.

Oğlu Robert (Willington Quay 1803 – Londra 1859), keşiflerinde ve çalışmalarında babasına yardımcı oldu; özellikle Stockton – Darlington, Liverpool – Manchester ve Londra -Birmingham demiryollarının kuruluşunda onunla çalıştı.

1827’de babaşı, Newcastle’da kurduğu lokomotif fabrikasının yönetimiyle onu görevlendirdi.

İsveç, Danimarka, Belçika, İsviçre ve Mısır’da demiryolları kuran Robert, bir yandan da kendi buluşu olan borulu köprüler inşa ediyordu.

New-castle-upon-Tyne’daki demir ve taştan yapılmış viadük, İngiltere’yi Anglesey adasıyla birleştiren ve Menai boğazı üzerinde bulunan Britannia köprüsü, Conway köprüsü, Montreal’de Saint-Laurent üzerindeki Victoria köprüsü onun eseridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir