Georges Clemenceau Kimdir?

Georges Clemenceau Kimdir? Fransız siyaset adamı (Mouilleron-en-Pareds, Vendee 1841-Paris 1929). İkinci imparatorluk devrinde Paris’te tıp öğrencisi, cumhuriyetçi. Devrin cumhuriyeti destekleyen gazetelerine yazılar yazdı, birçok defa tutuklandı. 1869’da tıp doktoru oldu, Amerika’ya bir inceleme gezisi Georges Clemenceauyaptı.

Fransa’ya döndü. 4 eylül 1870’ten sonra Montmartre belediye başkanı, Seine’den Milli meclise milletvekili seçildi. 1875’te Paris Belediye meclisi başkanı, Seine, sonra tekrar Var milletvekili. Radikallerin aşırı sol kanat lideri oldu.

Mecliste ve 1881’de kurduğu gazetesi la Justice’de oportünistlerin siyasetine şiddetle çattı, Jules Ferry ve izlediği sömürgecilik siyasetinin amansız düşmanı kesildi. Panama meselesi yüzünden şiddetli saldırılara uğradı, seçimleri kaybetti (1893) ve bir süre siyaset hayatından çekilmek zorunda kaldı.

Haftalık le Bloc gazezetesini kurdu, sonra l’Aıtrore (1898) gazetesinin başlıca ortağı oldu, Dreyfus davasının yeniden ele alınması lehinde şiddetli bir mücadeleye girişti (1898-1901), kazandığı başarı tekrar siyasete dönmesini sağladı. Vat’dan senatör seçildi (1902).

Sarrien kabinesinde içişleri bakanı olarak hükümete girdi (1906), 1906 ekiminden temmuz 1909’a kadar bakanlar kurulu başkanı oldu. Bir çalışma bakanlığı kurdu, fakat sosyal kargaşalıklar bakanlığını kötü duruma düşürdü, kendisini vadettiği reformları gerçekleştirmemekle suçlayan sosyalistlerle arası açıldı. Ağustos 1914’ten sonra l’Homme Enchaine ismini alacak olan l’Homme Libre gazetesini kurdu (1913). Senatoda ordu komisyonuna üye seçildi, Milli savunma teşkilâtında meydana çıkarabildiği ihmal ve başarısızlıklara karşı şiddetli bir mücadeleye girişti.

Kasım 1917’de Birinci Dünya savaşının kritik bir devresinde başbakanlığa getirildi. Foch’un plan ve teşebbüslerini etkili bir şekilde destekleyen Clemenceau’nun zaferin kazanılmasında büyük payı oldu. İzlediği siyasetin çok kırıcı ve sert olması, saldırgan din aleyhtarlığı kendisine birçok düşman kazandırdı. 1920 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yenildi. Yırtıcı tabiatı, kırıcı şakaları ve yüz biçimi kendisine Kaplan adının verilmesine yol açtı.

Birkaç eser yazdı: le Voile du Bonheure (Mutluluğun örtüsü) [1901], Demosihene (Demosthenes) [1925], Au Soir de la Pensee (Düşüncenin Akşamında) [1926].

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir