Gerard de Nerval Kimdir,Hayatı

Gerard de Nerval Kimdir,Fransız şair ve yazarı (Paris 1808-1855).

Gerard de Nerval Hayatı

Çocukluğu, Valois köylerinde, eski fransız destanlarını dinleyerek geçti. Beranger ve Casimir Delavigne tarzındaki Elegies Nationales (Millî Elejiler) [1826] adlı eseriyle tanındı, Goethe’nin Faust’unu Fransızcaya çevirdi (1828).

Gerard de NervalRomantizmin ateşli taraftarıydı, gececi ve bohem hayatı süren grubun bütün büyük yazarlarıyla dost oldu, rüyanın gitgide gerçeği bastırdığı garip bir hayat sürdü.

Fransa, Flandre, İtalya, Almanya ve Avusturya’yı dolaştı. Oyuncu Jenny Clon’a umutsuz bir aşkla bağlandı ve bu yüzden daha bir çaresizlik içine düştü. 1841’de aklî dengesi bozuldu.

Mısır, Suriye ve Türkiye’ye (1843) yaptığı bir gezi dönüşünde, Voyage en Orient (Doğu Yolculuğu) [1851] adı altında, gerçek hatıralarla hayal unsurlarının birbirine karıştığı gezi notlarını yayımladı. Birçok defa delilik krizi geçirdi ve bir sabah, Vieille-Lanterne sokağında bir parmaklığa asılı olarak bulundu.

Tiyatro eserleri de yazdı

Piquillo (Dumas ile birlikte, 1837); Leo Burckart (1839); Le Chariot d’Enfant (Çocuk Arabası) [Şudraka’dan ilham alarak, Mery ile birlikte, 1850]; l’imagier de Harlem (Harlem Resimcisi) [1851]. Les Chimires (Kuruntular) adlı güç anlaşılır soneleriyle Baudelaire, Malların ve gerçeküstücülüğe öncülük etti.

Les illumines (1852), Les Filles du Feu (Ateş’in Kızları) [1854] ve La Bohtme Galante (Kibar Bohem) [1855] adlı mensur eserlerinde kişiliğinin iki yönünü ortaya koyar: bir yandan alman efsaneleriyle beslenen başıboş hayal gücü; öte yandan da saf, klasik, zarif fransız zevki.

Sylvie adlı hikâyesi, «yeniden yaşanan çocukluk» veya aranan geçmiş zaman tema’sının kusursuz bir örneğidir. Aurelia (1855) adlı romanının, deliliğin sınırlarında, çekici ve tedirgin edici bir büyüsü vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir