Glayol Yetiştiriciliği

Glayol Yetiştiriciliği,Glayollar bahçelerdeki korbey ve kordonlara, veya çimenlikler içersine gruplar hâlinde dikilirse çok hoş ve göz alıcı bir manzara oluşturur. Kesme çiçekçilikte buket, sepet veya çelenk yapılmasında kullanılır.

Glayöl çiçeği nasıl yetiştirilir

Glayol YetiştiriciliğiHalkımızın kılıç çiçeği veya kuzgun kılıcı adını verdikleri glayolun soğanlan basık yuvarlaktır. Yaprakları adeta kılıç şeklindedir. Yaprak içinden çıkan çiçek sapı 1-1,5 m. boyundadır. Çiçekler bu sap üzerinde çepçevre dizilmiş uzunca koncaların aşağıdan uca doğru açılmasıyla meydana gelir.

Büyük emeklerle islah edilmiş glayol çeşitleri renk bakımından da zengindirler. Beyaz, pembe, nar kırmızısı, koyu karmen, leylaki, limon sarısı, portakal turuncusu ve ebruli renkte çiçek açan çeşitleri vardır.

Ev Bahçelerinde Glayöl Nasıl Yetiştirilir

Glayol soğanları, kumlu – tınlı – eski gübre ile bol gübrelenmiş topraklarda iyi yetişir. Açık, güneş gören yerleri sever Toprağı iyice işlenip hazırlandıktan sonra tohumculardan veya çiçek yetiştiren amatör dostlannızdan sağlam ve makbul glayol soğanlan temin etmelisiniz. Glayol soğanları don tehlikesi kalktıktan sonra İstanbul ve civarında nisan ayından itibaren bahçedeki yerlerine dikilmeye başlanır. Soğanlar 10 cm. kadar derinlikte ve 25 cm. aralık ve mesafe ile dikilir.

Ticaret amacıyla glayol yetiştirmek isteyenler, dikimi ikişer hafta ara ile bir seri halinde yaparlarsa çiçekleri de aynı şekilde kademeli olarak keser ve çiçek satışına gönderebilirler Nisan ayında dikilen glayoller temmuz ayında çiçek açarlar. Çiçekler henüz konca halinde iken kesmek gerekir. Glayoller yetişirken kurak ve sıcak zamanlarda sık sık sulamak ve bir kaç defa da sulu gübre şerbeti vermek gerekir.

Sonbaharda donlu havalar başlamadan önce yaprakları kuruyan glayol soğanları topraktan çıkarılır Ana ve yavru soğanlar ayrıldıktan sonra gölge bir yerde bir müddet kurutulur. Sonra dış kabukları ayıklanır. Hastalıklara karşı D.D.T. tozu üe tozlandıktan sonra saklanır.

Yavru soğanlar özel şekilde tavalara veya içi harç dolu tahta kasalarda dikilmek suretiyle büyütülür. Yavru soğanlar ancak üçüncü yıl sonunda normal çiçek açabilirler.

 

Glayol Yetiştiriciliği Glayol Yetiştiriciliği

Glayol Yetiştiriciliği

Glayol Yetiştiriciliği

Glayol Yetiştiriciliği

Glayol Yetiştiriciliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir