Gotthard Geçidi

Gotthard Geçidi,SANKT-GOTTHARD veya GOTHARD, fr. Saint-Gothard, İsviçre Alpleri’nde kütle; Aare kütlesinin bir parçasıdır, fakat komşu kütlelerden daha alçaktır (Pizzo Rotondo’da 3 197 m). Sankt-Gotthard geçidi, Reuss’un yukarı vâdisi (Andermatt havzası) ile Ticino vâdisini birleştirir; 2 112 m.

Güneyde buzul sürgülerinin seyrek olduğu derin Val Leventina oluk vâdisinin düzgünlüğü geçite ulaşmayı kolaylaştırır.

Fakat kuzeye doğru, Reuss, Andermatt havzasından kenarlan dik boğazlarla (Schölenen boğazlan) çıkar. Bu boğazlar ancak XIII. yy.da Şeytan (Diable) köprüsünün yapılması sayesinde aşılabilmiştir.

O çağdan sonra Sankt-Gotthard geçidi çok önemli rol oynadı; Glaris, Uri, Luzern, Untenvalden, Schwyz dağ kantonlarıyle daha ötedeki Zürich şehrinin yeni yoldan yararlanılması sayesinde Flandre arasındaki ticareti ele geçirdi.

Helvetia birliği geçidin korunması için kurulmuştur.
Modern çağda, geçit bölgesini Göschenen ve Airola arasındaki bir tünel aracılığıyla alpler aşırı büyük yollardan biri aştı. Bu hat, İsviçre demiryolu şebekesinin eksenlerinden biridir (Basel-Milano) ve İtalya’ya sevk edilen İsviçre mallarının yüzde 80’ini taşır.

1872’de başlanan, 1882’de tamamlanan, 14 997 m uzunluğundaki tünel 1 155 m yükseltidedir. Kubbesinin üzerindeki toprağın en yüksek yeri 1 706 m’dir.

İnşaat bitmeden ölen cenevreli müteahhit Louis Fabre’ın yönettiği tünel açılması, sızmalar ve bazı killi tabakalardaki çalışmaların yol açtığı dengesizlikler yüzünden büyük güçlüklerle karşılaştı. Otomobil yolculuğunun ve turizmin gelişmesiyle Sankt-Gotthard karayolunun önemi daha da arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir