Hafız Esad Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Hafız Esad Kimdir Hafız Esad,Suriyeli devlet adamı.Lübnan bunalımının artması üzerine Lübnan’a askeri müdahaleye karar verdi.

Hafız Esad Hayatı

Hafız EsadEsad, böylece, ilerici İslam kampını, bu arada filistinlileri, karşısına almaktan ve öbür arap ülkeleriyle ilişkilerinin bozulmasından çekinmedi.

1976 ekiminde Riyad ve Kahire doruklan, geniş ölçüde Suriyelilerden oluşan arap caydırma gücüne tam yetki verdi; bu da Esad’ın itibarını artırdı.

Bununla birlikte Esad, başkan Sedat’ın İsrail’le barış yapma önerisine şiddetle karşı çıktı; böyle bir girişim, o zamana dek bütün arap dünyasınca reddedilmiş olan israil’in devler olarak tanınması anlamına gelebilirdi.

1977 nisanında Suriye başkanının Moskova’ya resmi bir ziyarette bulunması, Suriye’nin Lübnan’a müdahalesinden bu yana gevşeyen bağların sovyet yöneticileri tarafından yeniden güçlendirilmesine imkân sağladı.

1978 şubatında general Esad oyların yüzde 99,6’sını alarak yeniden cumhurbaşkanlığına, 1980 ocağında da tekrar Baas Partisi başkanlığına seçildi.

Güney Lübnan ve Beyrut’u boşaltarak, Lübnan’ın dağlık el Bakaa bölgesine çekilen FKÖ silahlı güçleri arasında çıkan anlaşmazlıkta Arafat’a baskaldıran grubu destekledi.

Hafız Esad
Hafız Esad
Hafız Esad

Bir cevap yazın