Harry Stack Sullivan Kimdir,Hayatı

Harry Stack Sullivan Kimdir,Amerikalı psikiyatri uzmanı (Norwich, New York 1892 -Paris 1949).

Harry Stack Sullivan Hayatı

İrlandalı göçmen bir ailenin çocuğu olan Sullivan, katı muhafazakar bir çevrede yetiştiği için sosyal Harry Stack Sullivanizolasyona maruz kaldı.

Sullivan’ın psikiyatriyi seçmesinde bu çocukluk dönemi yaşantılarının etkisi büyüktür.

Lisede üstün başarı yakalayan Winnicott bu başarısını üniversitedeki fizik bölümünde gösteremedi. 2 senelik bir aradan sonra tıp eğitimine başladı.

1917 yılında diplomasını Chicago Tıp ve Cerrahi Koleji’nden aldı. 1919 yılında Washington’da bir hastanede William Alanson White ismindeki psikanalistle çalışmaya başladı.

Bu dönemde Winnicott’ın vaktinin çoğunu araştırma alanındaki çalışmaları aldı.

1936 yılında Washingont Psikiyatri Okulu’nun açılmasına öncülük etti.Psikiyatriyi «kişiliğin özelliklerinin ve kişilerarası ilişkilerin bilimsel yoldan incelenmesi» şeklinde tanımladı ve «psikiyatri çalışma alanının toplumsal psikoloji alanıyle hemen hemen aynı olduğu» sonucuna vardı.

Sullivan psikiyatrinin alanım, toplum hayatının dışında kalan kişilerde görülen akıl hastalıklarının tedavisi ve iyileştirilmesinden çok daha öteye götürmeğe çalıştı.

Sigmund Freud’un libido nazariyesine karşı çıkarak kişisel özelliklerin gelişmesinde başlıca etkenin kişilerarası ilişkiler olduğunu ileri sürdü.

Sullivan zaman zaman Karen Horney ve Erich Fromm’un temsil ettiği «kültür okulu»ndan sayıldıysa da, biyoloji incelemelerinin önemi üstünde durdu ve özellikle Adolf Meyer’in kişiliğin gelişmesini açıklayan psikobiyoloji teorisinden etkilendi.

Washington psikiyatri okulu ve New York City’deki William Alanson White psikiyatri okulu Sullivan’ın düşüncesini benimsemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir