Hassek Höyük

Hassek Höyük Şanlıurfa ilinin Siverek ilçesinde, Yukarı Tillakin köyü sınırları içinde, Tille Köprüsü’nün 3,5 km doğusunda. Fırat ırmağının eski bir kolu üstünde höyük.

Atatürk (Karababa) baraj alanındaki Hassek Höyük’te 1978-1986 yılları aracında, Münih Üniversitesi ile İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün işbirliğiyle tazılar yapıldı.

Münih Üniversitesi’nden Prof. B.Hrouda’nın denetiminde ve Alman arkeoloji Enstitüsünden Dr. Manfred Behm-Blancke’nin başkanlığındaki çalışmalar sonucunda en eski yerleşmenin Son kalkolitik döneme tarihlenebileceği anlaşıldı.

Güney Mezopotamya’dan gelenlerin kurdukları Geç Uruk yerleşmesi İÖ IV. binyılın ortalarına tarihlenir. 2 m kalınlığıdaki surlarla çevrili Uruk yerleşmesi, yukarı Kent ve Aşağı Kent’ten oluşmaktadır.

Yukarı Kent ya da akropoliste, 31×23 m ölçülerindeki yönetici sarayı dikkati çeker. Taş ve pişmiş toprak damga mühürler, Tell Brak’taki böbrek biçimli mühürlerin benzeri bir örnek ile yerel üretim ürünü mühürlü kap parçaları ilgi çekici buluntuardır

. Höyüğün güneyinde, içinde İS V.yy ın başına tarihlenen sikkeler bulunan bir Roma konağının kalıntıları belirlenmişdir Hassek Höyük buluntulan Şanlıurfa müzesi’nde sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir