Heinrich von Kleist Kimdir?

Heinrich von Kleist Kimdir,(18 Ekim 1777 – 21 Kasım 1811),Alman şair. Meslek olarak askerliği seçti. 1794’te Ren seferine katıldı, 1799’da ordudan ayrıldı. İdealizme tutkundu, Kant’ın ve Rousseau’nun etkisinde kaldı. Kendine güveni yoktu; tiyatroyu, tedirginliklerini dile getirme aracı olarak gördü, önce Paris’e (1801).

sonra da İsviçre’ye yaptığı gezi sırasında Schroffenstein Ailesi (Die Familie Schroffenstein) [1803] adlı oyununu yazdı. Bundan sonra, ancak 1808’de oynanacak olan Kırık Testi (Der Zerbrochene Krug) adlı komediyi yazmaya başladı.

Yunan trajedisinin gücünü, Shakespeare’in dramı ile birleştirmeye çalışan iddialı eseri Robert Guiscart’ı bitiremedi. Oyunun el yazılarını kendi yok etti. Bu oyundan aklında kalan bir bölümü daha sonra yeniden kaleme aldı.

Kleist, çevresini benimseyemediği için 1803’te Almanya’ya dönerek Königsberg’de memur olarak çalışmaya başladı (1805).

Napolyon ordularının istilasında (1806) Berlin dolaylarına gitti, fransız yetkilileri tarafından casus diye tutuklandı, bir süre Joux kalesinde, sonra da Chalons-sur-Marne’da hapis yattı. Serbest bırakılınca Dresden’e yerleşti ve romantiklerle ilişki kurdu.

Bu dönem Kleist’in verimli bir dönemidir: Kırık Testi’yi tamamladı, uzun hikâyeler (Das Erdbeden in Chili [Şili’de Deprem]; Die Verlobung in San Domingo [San Domingo’da Nişan Töreni], 1807-1808), Plautus’un ve Moliere’in etkisini taşıyan bir komedi (Amphitryon, 1807); iki tragedya (Penthesilea, 1808; Katchen von Heilbronn [Heilbron’lu Kathehen], 1808-1810) yazdı.

Bu tragedyalarında, biri hareketli, diğeri uysal iki kadın tip; yarattı. Ülkesinin uğradığı felâketlerden ilham alarak yazdığı iki dram onun şaheserleridir: Die Hermannsschlacht (Hermann’m Savaşı) [1808] ve Prinz von Homburg (Homburg Prensi) [1810].

Fakat bu piyesleri çağında oynanmadı. XVI. yy.da bir ayaklanmayı konu alan Michael Kohlhaas adlı tarihi romanı da aynı dönemin ürünüdür.

Yoksul kalan, hastalanan ve cesareti kırılan Kleist, otuz dört yaşındayken Henriette Vogel adlı genç bir kadınla birlikte intihar etti.

Kleist bugün Almanya’nın en sevdiği ve en çok ilgilendiği klasiklerdendir. Bu üstünlüğü, edebiyata getirdiği yeniliklerle güçlülüğü, yumuşaklığı ve yurtseverliğiyle kazanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir