Hidrolik Enerji Nedir?

Hidrolik Enerji Nedir,Akarsuları bol ülkelerde yeterince yararlanılmaktadır, bu enerji kaynağından. Enerji kaynağı olan sıvı sudur.

Hidrolik enerjiyi incelemeden önce sıvılar hakkında bazı temel bilgiler edinmekte yarar görüyoruz. Bunun için daha önce tanımını gördüğümüz Hidrostatik basıncın incelenmesi ile konuya girmemiz gerekiyor. Önce bir deney yapmamız gerekiyor. Bir kutunun ağzına duyarlı bir zar gerelim.Bu zarı bir basınç ölçere bağlıyalım.

Sonra zar gerilmiş kısmı su dolu bir kabın içine batıralım. Suyun basıncı zara etki edecek ve ona bağlı basınçölçerde suyun basıncını bize belirtecektir. Sıvıların çeşitli yüzeylere olan basınçları türlerinine göre değişir. Sıvılar türlerine göre çeşitli yüzeylere basınç yaparlar. Bunu da bir formülle sonuca bağlayabiliriz :

Basınç = Dikey Yükseklik x Sıvının özgül ağırlığı

Enerjinin Dönüşümü 

Enerji türleri birbirlerine dönüşebilir. Örneğin bir kinetik enerji potansiyel enerjiye, ısı enerjisinin elektrik enerjisine dönüşebileceği gibi. Bir taşı fırlattığımız zaman kinetik enerjisinde büyük bir azalma görülür. Oysa potansiyel enerji artmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir