Howard Lindsay

 

Howard Lindsay Amerikalı tiyatro oyuncusu, yöneticisi ve oyun yazarı (Waterford, New York 1889-New York 1968). 1909’da oyuncu olarak sahne hayatına atıldı, dört yıl sonra da oyuncu ve yönetici olarak Margaret Anlin topluluğuna girdi. Lynn Fontanne’in ilk defa başarıya ulaştığı Dulcy adlı oyunu yönetti (1921) ve bunu 1927’de Bertrand Robinson ile birlikte yazdığı ilk oyunu Tommy izledi. Russel Crouse ile olan uzun ve verimli iş arkadaşlığı Anything Goes (Her Şey Olur) [1934] müzikalinin metninin hazırlanmasıyla başladı.

Lindsayln en başarılı rolü Life with Father (Baba ile Hayat) [1939] adlı oyundaki Day Baba rolüydü. Crouse ile ortaklaşa yazdığı bu oyunda 1927’de evlendiği karısı Dorothy Stickney ile birlikte oynadı.

Yine Lindsay-Crouse işbirliğinden doğan State of the Union (Union Devleti) [1945] piyesi Pulitzer ö-dülünü kazandı. Bundan başka Cali Me Madam (Beni Çağırın Madam) [1950] ve Neşeli Günler (The Sound of Music) [1959] adlı müzikaller için birlikte yazdıkları metinler de büyük başarı kazandı.

Ayrıca Lindsay Russel Crouse çifti Arsenic and Old Lace (Arsenik ve Eski Dantela) [1941] ile Detective Story (Polis Romanı) [1949] adlı çok tutulan eserler de yayınladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir